Důlní neštěstí vyvolalo v Turecko vlnu protestů a smutku

1497
Print Friendly, PDF & Email
Důlní neštěstí: Turecko zahalili protesty a smutekZdroj: www.blisty.cz
Důlní neštěstí: Turecko zahalili protesty a smutek
Zdroj: www.blisty.cz

Řada výbuchu, která se ozvala v tureckém, uhelném dole, u města, Soma v provincii Manisa a zabila, nejméně 282 horníku z celkových 787 přítomných, přičemž po minimálně 150 dalších lidech se doslova slehla zem, má své dopady. Celé Turecko se nyní potýká s obrovskými protesty a stávkami. Tyto, jednodenní akce, vyhlásili tamější odbory.

A protestovalo se skoro ve všech tureckých městech – v Ankaře, Istanbulu, Burse, Antaliii, Diyarbakiru a dalších městech.

Samotných pouličních protestů a stávek se zúčastnilo, několik tisíc lidí, které krom nesouhlasu se současnou bezpečností v tamějších dolech, doprovázeli, doslova záchvaty vzteku. Dokonce ve městě Izmiru se takový to záchvat vzteku, protestujících proměnil v otevřenou šarvátku. A vztek se nevyhnul ani lidem z turecké vlády. Typickým rváčem nebo možná člověkem, kterému v danou chvíli, nejspíše jen „bouchli nervy,“ byl i asistent současného, tureckého premiéra, Jusuf Jerkel, který jak můžete vidět na úvodní fotce, nakopl jednoho z protestujících, jenž byl právě držen policií.

Jedná-li se o reakci vlády, tak současný turecký prezident, Abdalláh Gull již navštívil místo, kde se celé neštěstí odehrálo. Turecká vláda následně vyhlásila jednodenní národní smutek. A smutek po celém Turecku byl a je vskutku hluboký. Některé z obětí důlního výbuchu v dole zůstali a byly zde už i pohřbeny. Ženy plakaly a zpívaly improvizované písně o svých příbuzných, jejichž těla byla do tohoto masového hrobu spouštěna.

V současné chvíli na místě incidentu pokračují záchranné operace, šance na nalezení živých lidí se však rychlostí blesku zmenšuje.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů