Do Evropy od začátku roku dorazilo více jak půl milionů uprchlíků

514
Print Friendly, PDF & Email
Do Evropy od začátku roku dorazilo více jak půl milionů uprchlíkůZdroj: www.tn.nova.cz
Do Evropy od začátku roku dorazilo více jak půl milionů uprchlíků
Zdroj: www.tn.nova.cz

Od začátku letošního roku, dle zprávy evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích států Evropské unie, Frontexu, překročilo hranice Evropské unie, více jak 500 000 uprchlíků. Vůbec největší nápor přistěhovalců byl ale zaznamenán v posledních pěti měsících a zejména pak v srpnu, kdy hranice Eu, překročilo více než 156 000 osob, z čehož 88 000 lidí směřovalo na řecké ostrovy. Celkově se tak počet přistěhovalců v Řecku, oproti minulému srpnu, zvedl téměř jedenáctkrát.

A rekordní příliv uprchlíků zaznamenalo také Maďarsko, kde jen za poslední tři měsíce bylo podáno více než 171 000 žádostí o azyl, přičemž 4000 uprchlíků bylo z Maďarska deportováno a zhruba 300stovkám bylo povoleno zůstat na maďarském území. Pokud si nyní kladete otázku co, že se stalo s těmi zbylým cirka 95 000 žádostmi, tak ty místní úřady pořád zpracovávají.

V souvislosti s uprchlickou vlnou, která se do Evropy hrne v astronomických počtech a jejíž největší obětí je krom Velké Británie a Řecká také již zmíněné Maďarsko, by bylo dobré dodat, že maďarská vláda vyhlásila na hranicích se Srbskem výjimečný stav a rozmístila zde své armádní vojáky, kteří během několika dní pozatýkali 15 lidí za poškozování maďarského pohraničního plotu. Samotný plot a vojáci na hranicích ale nejsou jedinými opatřeními, které si Maďarsko připravilo. Dalším opatřením Maďarska, také na srbských hranicích je tzv. „tranzitní zóna,“ která dle prohlášení tamější vlády není maďarským územím a odsud budou uprchlíci vraceni zpět do Srbska.

Ferenc GyurcsayZdroj: www.twitter.com
Ferenc Gyurcsay
Zdroj: www.twitter.com

K celé situaci a hlavně k současné maďarské politice, která se všemi možnými prostředky, brání uprchlickému náporu se samozřejmě vyjádřilo hned několik politických osobností.

Prvním kdo se ozval, byl bývalý maďarský, socialistický premiér, Ferenc Gyurcsay, který ostře kritizoval protiimigrační politiku, současného maďarského prezidenta, Viktora Orbána, která je praktikována na Maďarsko-srbských hranicích. Politiku Orbána pak prohlásil za ostudnou.

David MilibandZdroj: www.rescue.org
David Miliband
Zdroj: www.rescue.org

Další kritika se na Maďarsko sesypala z Velké Británie, kde současná maďarská opatření, kritizoval bývalý, britský ministr zahraničí a mimo to, současný šéf mezinárodní humanitární organizace IRC (Mezinárodního záchranného výboru), David Miliband. Ten veškeré zacházení s uprchlíky označil za drastické a stejně jako jeho maďarský kolega, Ferenc Gyurcsay prohlásil o současných maďarských opatřeních, že jsou „ostudná a chybná.“ Na závěr pak ještě dodal, ctiuji:

Když postavíte ploty, dáváte tím moc kriminálním gangům, aby uprchlíkům účtovaly víc peněz za to, jak je obejít.

V úplném závěru se musíme zmínit o kritice OSN, které konstatuje, že je velice zklamáno nad výsledkem jednání evropských ministrů, které se konalo 14. září a kde mělo být rozděleno 120 000 uprchlíků.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů