Dnes je to 20 let od války v Kosovu

957
Print Friendly, PDF & Email
Dnes je to 20 let od války v Kosovu

Zdroj: www.vecernji.ba

Sobota, 28. únor, roku 1998 – tak přesně v tento den, před 20 lety započala na části balkánského poloostrova válka, jejíž jedinou příčinou byly spory týkající se dodnes problematického postavení jihosrbské provincie jménem Kosovo. Na jedné straně stály ozbrojené síly Svazové republiky Jugoslávie a na té druhé – Kosovská osvobozenecká armáda (UCK).

Celé dějství z dnešního pohledu pak lze rozdělit do dvou klíčových období. Tím prvním byla léta 1998 a 1999, kdy ozbrojené síly Svazové republiky Jugoslávie získávaly prostřednictvím politického boje a násilí, jenž spočívalo v eliminaci Kosovské osvobozenecké armády, stále větší podporu mezi kosovskoalbánským obyvatelstvem.

Druhé, podstatně kratší období, pak nastalo v roce 1999, které trvalo konkrétně od 24. března do 10. června, zmíněného roku a v jehož průběhu se odehrála operace s názvem „Spojenecká síla.“ Tu provázelo západem podpořené bombardování, jehož cílem se stala celá Jugoslávská republika, kde jednotky NATO společně s Kosovskou osvobozeneckou armádou (UCK) ničily jak vojenské, tak ale i civilní cíle. Samotné Kosovo, které bylo cílem Albánců, (což byla uvedená Kosovská osvobozenecká armáda – UCK, spolupracující s jednotkami NATO) se nakonec po těžkostech povedlo z pod-náručí ozbrojených sil Jugoslávie dostat až počátkem června, roku 1999 po uzavření mírových dohod.

V závěru ke kosovské osvobozenecké armádě (UCK) nutno ještě připomenout, že dle dostupných informací se jednalo především o separatistickou a teroristickou organizaci, složenou z kosovských Albánců, kteří měli a mají v době války o nezávislost Kosova na svědomí řadu válečných zločinů a to včetně prodeje orgánů válečných zajatců.

Zdroj: Wikimedia

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů