Díky sankcím bude rok 2015 pro EU ekonomicky horším rokem

505
Print Friendly, PDF & Email
Díky sankcím bude rok 2015 pro EU ekonomicky horším rokem - Zdroj: www.czech.ruvr.ru
Díky sankcím bude rok 2015 pro EU ekonomicky horším rokem
Zdroj: www.czech.ruvr.ru

Ekonomičtí analytici a experti v Evropské unii, zveřejnili minulý týden své ekonomické odhady pro rok 2015. A po pravdě řečeno, Eu z toho vyjde, velice špatně. Důvodem jsou sankce, které si jako žhavý brambor přehazovala Eu,spolu se Spojenými státy a Ruskou federací, která na oplátku zakázala dovozu, nejrůznějších potravin.

Celá předpověď se odvíjí z roku 2014 a předpokládá se, že v příštím roce bude HDP růst místo původních 1,2 % jen o  0,8%, to je špatná zpráva. Ještě hůře je na tom ale eurozóna, která počítala se zvýšením HDP o 1,7 % a místo toho bude nárust činit jen 1,1 %. To ale nejsou jediné hodnoty, které klesají. Do poklesu se dostali také ukazatelé podnikatelské aktivity v eurozóně. Jak pokládá sám jeden z ekonomů, CMC Markets, tak tyto poklesy mohou činit vliv i na globální ekonomické tendence.

Co se týká samotné krize v Evropské unii, tak ta je ovlivněná dvěma fakty a to sice: 1, již dlouhodobou a chybnou finanční politikou, která se odehrává v centru našeho evropského uskupení, v Bruselu.

Pokračuje expert z ruské akademie věd, Jakov Mirkin, cituji:

Konsolidace rozpočtu a zajištění hospodářského růstu si ve skutečnosti navzájem odporují. Konsolidace rozpočtu, to je zpravidla omezování výdajů, omezování pracovních míst v rozpočtovém sektoru a zvyšování daní. Důsledkem toho všeho je zpravidla spíš pokles, než návrat ke stabilnímu hospodářskému rozvoji.

No a tím druhým důvodem, který byl již zmíněn na samotném začátku, je bezhlavá, americká válka sankcí. Amerika si nedala pokoj a donutila Evropskou unii uvalit na Ruskou federaci ekonomické sankce, čímž tak přivedla Evropu do nesnadných časů, kdy hromadě lidí (zejména farmářům), hrozí ekonomický krach, neboť ruští zákazníci jsou pro evropský trh, klíčoví. A nejsou to jen farmáři, kteří přichází o hromadu peněz a mohou brzy najít svůj konec. Jedná například i o národní zemědělské výrobce a banky, které jim poskytují půjčky.

Abychom šli více do detailu a objasnili si, proč vlastně hrozí farmářům atd… krach. Odvetné sankce od Ruské federace, která zakázala dovoz potravin do Ruska (rázem se o tyto potraviny snížil zájem i v Číně), způsobili, že došlo k výraznému cenovému poklesu vepřového masa a mléka, rovněž klesají i ceny u obilí a norkových kožešin. Z toho tedy vyplývá pro farmáře atd…, vyplývá jedno jediné, krach.

Bohužel mezi těmi, kterým hrozí krach jsou i globální projekty na kterých je evropa, konkrétně evropské obyvatelstvo, závislé. Farmářům, zemědělcům a podnikatelům se sankce nelíbí, bodeť by se jim také líbily, když přichází o zákaznickou základnu a musí na svých zádech, nést americké břemeno v podobě ekonomických problémů. Sankce se nelíbí ani finskému prezidentovi, Saulimu Niinistövi, který vyzval vedoucí činitelé severoevropských a pobaltských států, aby nezvyšovali konfrontaci s Ruskem. Také řekl, že jeho země se nehodlá přizpůsobovat tlakům, jiných států, pokud se jedná o vztahy s Ruskem.

Samozřejmě, že těch státníků a politiků, kterým se sankce nelíbí je více, například politici v Maďarsku, jež odhlasovali to, neurychlí výstavbu plynovodu Jižní proud, přes maďarské území.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů