Cizí financování izraelských nevládních organizací bude veřejně dostupné

509
Print Friendly, PDF & Email
Cizí financování izraelských nevládních organizací bude veřejně dostupnéZdroj: www.eretz.cz
Cizí financování izraelských nevládních organizací bude veřejně dostupné
Zdroj: www.eretz.cz

Nevládní organizace, které sídlí v Izraeli a jsou z větší poloviny financovány ze zahraničí budou muset tento fakt, nově veřejně publikovat na svých prezentacích. Krom veřejných prezentací bude navíc tato informace o financování nevládních organizací uveřejněna i na webu tzv. registrátora nevládních organizací, kde byste se měli přesně dozvědět odkud peníze, ta či ona organizace získává.

Povinnost nevládním organizacím, uvádět na svých prezentacích, zdroje svého financování ukládá nový zákon o transparentnosti financování nevládních organizací. Ten byl izraelským jednokomorovým zákonodárným orgánem, Knesetem schválen včera večer po třetím čtení.

Celému schválení tohoto zákona ale přecházela, více jak šestihodinová debata, včetně hlasování o 50 navržených pozměňovacích návrzích. Zákon byl nakonec přijat až v posledním čtení, kdy se pro jeho schválení vyslovilo 57 poslanců. Proti naopak stálo 48 poslanců.

V souvislosti se schválením tohoto zákona nutno ale připomenout, že celý návrh, zavést zveřejňování finančních zdrojů, jednotlivých nevládních organizací se řadě zahraničním vládám moc nezamlouval. Znepokojení nad tímto zákonem vyjádřily již dříve některé cizí státy, včetně USA a také třeba Evropská unie.

Do této chvíle byla totiž situace v Izraeli kolem výše uvedených organizací taková, že NVORG (nevládní organizace) sice museli registrátorovi veškeré finanční příspěvky od zahraničních vlád sdělovat, nicméně povinnost, sdělit údaj o tom, o jakou konkrétní vládu se jedná, do této chvíle povinný nebyl. Krom toho informace o financování jednotlivých NVORG vůbec zveřejňovány nebyly.

Na to lze navázat včerejším projevem jednoho z předkladatelů, výše uvedeného zákona. Konkrétně projevem poslance, Becalela Smotriče, jež je členem strany „Židovský domov,“ a který označil financování izraelských nevládních organizací zahraničními vládami za neprůhlednou metodu prosazování zájmů cizích zemí v Izraeli.

Jeho slova si nyní dovolím odcitovat:

Jakýkoliv způsob, jímž se jiné země snaží zasahovat do izraelských vnitřních věcí, musí být transparentní. A to tento zákon zavádí… Když zahraniční zasahování je zveřejněno, každý občan se může rozhodnout, zda je či není legitimní.

Prohlásil a dodal, že zveřejnění zahraničního zasahování, sníží jeho vliv na izraelskou demokracii.

Židovský stát, potažmo Izrael je v současné době „domovem“ pro více jak 30 000 nevládních organizací, přičemž aktivních jich je zhruba polovina. Půjdeme-li do větších detailů, pak lze ještě dodat, že řádově 70 z nich se jich zabývá izraelsko-palestinskoarabským konfliktem a dostává peníze zejména od Evropské unie, Švédska, Dánska, Belgie a Norska.

Zákon o němž je tento článek, za vládu předložila ministryně spravedlnosti, Ajeled Šaked a podporu zákonu vyslovil i izraelský premiér, Benjamina Netanjahua, který jej dříve označil za „demokratický a nezbytný.“

Naproti tomu třeba předseda strany „Práce“ a vůdce parlamentní opozice, Jicchak Hercog, (levicový poslanec) zákon o transparentnosti označil za příznak, že se do izraelské společnosti „vkrádá pučící fašismus.“

Levice také upozornila na to, že zákon se týká pouze peněz od zahraničních vlád a nedopadá na soukromé finanční podpory, kterých se dostává izraelským organizacím podporujícím židovskou přítomnost v Judeji a Samaří.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů