Čínský prezident světu: „Nechceme a nebudeme agresivní, ale budeme bránit své území“

766
Print Friendly, PDF & Email
Čínský prezident světu: „Nechceme a nebudeme agresivní, ale budeme bránit své území“
Zdroj: www.lidovky.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching ku příležitosti 90. výročí Lidové osvobozenecké, čínské armády promluvil v úterý ke svému národu. Jeho slova, týkající se územních sporů spojených s ostrovy v Jihočínském moři se však roznesla po celém světě.

V rámci svého projevu k již výše zmíněnému výročí, čínský prezident konkrétně prohlásil, že Čína si velice váží aktuálního míru a není dle prezidentových slov v jejím zájmu stavit se do role agresora, nicméně co týká čínského území, tak to si dle slov prezidenta bude Čína pečlivě bránit a nedovolí nikomu, aby si jej jakoukoliv formou, nikdo přivlastnil.

Přesná slova čínského prezidenta, která byla mimochodem odcitována ruskou informační službou RIA Novosti si vám nyní dovolím citovat:

„Číňané milují mír, my se nikdy nestaneme agresorem a nebudeme rozšiřovat své hranice na úkor druhých. Ale také nikdy nedovolíme žádné osobě, organizaci nebo politické straně, aby Číně sebrali část jejího území, a to bez ohledu na formu.“

Na závěr svého proslovu pak čínský prezident ještě zdůraznil, že čínské hlavní město Peking nebude nikomu tolerovat cokoliv, coby škodilo, nebo poškozovalo čínské zájmy, popřípadě čínskou bezpečnost či svrchovanost.

Co se týká samotných uvedených čínských ostrovů, tak k nim lze jen připomenout, že celá tato problematika je záležitostí mezi Čínou, Vietnamem, Filipínami a Japonskem, přičemž každý z těchto států si na ostrovy, ve sporném místě Jihočínského moře, dělá územní nároky. Situace je už dokonce natolik vyhrocená, že se do celého dění zapojily i Spojené státy, které k ostrovům posílají své vojenské lodě pro zachování volných námořních tras sloužící k obchodům.

Zdroj: RIA Novosti

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů