Čína vojensky manévruje v západní části Tichého oceánu

751
Print Friendly, PDF & Email
Čína vojensky manévruje v západní části Tichého oceánu
Čína vojensky manévruje v západní části Tichého oceánu
Zdroj: www.warisboring.com

V západní části Tichého oceánu, přesněji mezi japonskými ostrovy Okinawa a Miyako, je v posledních několika dnech, docela rušno. Čínská lidová republika, konkrétně její armáda, totiž začala 25. zářím v rámci vojenské akce, „rutinní cvičení na otevřeném moři,“ přesouvat do již zmíněné, západní části Tichého oceánu, více než 40 svých vojenských letadel, různého typu.

Čínská vojenská letadla v rámci zmíněného cvičení, údajně proletěla nad průlivem, Miyako a mezi japonskými ostrovy, Okinawa a Miyako (není to chyba – ten průliv se jmenuje stejně jako ten ostrov), kde čínský vojenský přelet „vytáhl“ do vzduchu japonské stíhače. Ti ale následně nemuseli, nijak výrazně zasahovat, neboť japonský vzdušný prostor, nebyl čínským vojenským letectvem (PLAAF), nijak narušen.

O čínském vojenském přeletu, nad japonským územím se samozřejmě, ihned začalo psát v celé řadě médií. Ta, jak už bylo uvedeno v samotném úvodu článku, veřejnosti sdělila, že se čínská, letecká, vojenská formace, přelétávající nad japonským územím, skládala z více typu letounu. Dle jejich informací šlo údajně o několik těžkých bombardérů, vzdušných tankerů a letadel včasného varování.

Půjdeme-li ale trošku do podrobna, tak řada médií ve svých článcích, přesně uvádí o jaké typy vojenských letadel se vlastně jednalo. Podle některých článků, Čína do svého cvičení zapojila, například několik bombardérů, typu H-6K od firmy, Xian Aircraft Corporation, nebo původem ruské stíhačky, Suchoje, Su-30. Krom těchto letounu se k čínskému cvičení, údajně připojilo také letadlo včasného varování, Bariev XAC KJ-2000 na něž upozornila ve svých zprávách přímo čínská televize.

K tomuto letounu se později vyjádřil i mluvčí čínského vojenského letectva, Shen Jinke, který prohlásil, že letadlo včasné výstrahy bylo do vzduchu nasazeno za účelem, provádění průzkumu a včasného varování, k [simulovaným] útokům na hladinové cíle a k doplňování paliva za letu, což mělo otestovat schopnosti PLAAF.

A čínskému přeletu v těsné blízkosti japonského území se samozřejmě věnovalo i japonské ministerstvo obrany. To si dle dostupných informací pořídilo své vlastní fotky, na nichž je krom zmíněných letadel, vidět také Tupolev Tu-154 a výzvědné letadlo, Shaanxi Y-8.

V souvislosti s popsanými vojenskými manévry Číny, odehrávajícími se v těsné blízkosti japonských ostrovů, nutno připomenout, že se nejedná o zdaleka první vojenské akce, kdy Čína do západních částí Tichého oceánu, vysílá celé formace stíhacích letounu. Velice podobné události, ze stejné strany, probíhaly i v roce 2015 a to jen s rozdílem, že čínské letectvo vyslalo formace letadel do západních částí Tichého oceánu, celkem šestkrát.

Zdroj: Security Magazín

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů