Cesta Hillary Clintonové do Bílého domu se stěžuje, důvodem je neprůhledné financování nadace, Clinton Foundations

471
Print Friendly, PDF & Email
200px-Secretary_Clinton_8x10_2400_1
Cesta Hillary Clintonové do Bílého domu se stěžuje, důvodem je neprůhledné financování nadace, Clinton Foundations
Zdroj: www.cs.wikipedia.org

Bývalá americké ministryně zahraničí a jedna z nejžhavějších kandidátek na post prezidentky Spojených států, Hillary Clintonová, která mezi demokraty, nemá silnějšího soupeře, čelí v poměrně krátké době, další nepříjemné záležitosti. Po podezřelém mazání emailů se v médiích objevili nové, pro Clintonovou, znepokojujíc zprávy. A to konkrétně o neprůhledných vazbách, mezi nadací Clinton Foundations, kterou založil bývalí prezident, Bill Clinton a jednotlivými dárci, kteří tuto nadaci financovali. Pro Clintonou tak tyto zprávy mohou být velkou brzdou na cestě do Bílého domu.

Ještě nedávno se americká média zabývala hlavně kauzou, spojovanou z let 2009 až 2013, kdy Hillary Clintonova stála v popředí americké diplomacie a tajně na místo vládní emailové schránky, používala svůj soukromý email. Používáním tohoto soukromého emailu, tak porušila zákon o svobodném přístupu k informacím. V Americe jsou totiž všechny vládní emaily už dávno archivované, zatímco ty soukromé, ještě ne. Z toho tak vyplývá jediné a to sice, že Hillary Clintonová si mohla na svém osobním emailu přijaté „zprávy“ libovolně mazat, dle svého gusta.

Celou tuto kauzu, ale ve velice krátkém čase přebila kauza nová a to již zmíněné neprůhledné vazby mezi nadací Clinton Foundations a jejími jednotlivými dárci, kteří údajně nadaci financovali a financují dodnes. Jde konkrétně o to, že Hillary Clintonová v roce 2010, slíbila americkému prezidentu, Baracku Obamovi, že nadace Clintonů, bude každý rok zveřejňovat zprávu v níž uvede seznam dárců pro nadaci (výroční zprávu). To se ovšem podle amerického deníku, The Atlantic Council, nestalo a neděje se tomu ani do dnešní doby. Clinton Foundations nevydala od roku 2010 žádnou onu zmíněnou, výroční zprávu.

Pokud se týká samotného financování nadace Clintonových, tak Atlantic Council, dodává ještě další informace, konkrétně cituje některá fakta z deníku Wall Street Journal, kde stojí že mezi jednotlivými dárci figurovali a figurují třeba členové ze saúdské, královské rodiny, či jeden ukrajinský oligarcha a bývalý poslanec, jehož jméno nebylo zmíněno. Krom toho okolo této nadace figurovali ještě další lidé, kteří měli úzké vazby na zahraniční vlády. Tato fakta vyplynula z jejich podnikatelské činnosti, které se směřovali do různých oblastí a to od lidských práv až po vztahy jež aktuálně panují, mezi Spojenými státy a Kubou. Budeme-li se zmiňovat o konkrétní výši daru ze strany dárců, pak musíme v případě těch největších, sáhnout až po řád několika desítek milionů dolarů. Dle tvrzení deníku, Atlantic Counci, mohla nadace Clintonových získat něco mezi 34 až 68 miliony dolarů.

Samotný problém není ani tak v tom, že nadace manželů Clintonových, porušovala pravidla a shrábla si od svých dárců, hromadu peněz. Co je ale horší je fakt, že tato nadace a pravděpodobně i stejný systém financování, fungoval i během politické působnosti, Hillary Clintonové, co by ministryně zahraničí, Spojených států.

Nyní se tedy nabízí otázka: Do jaké míry ovládali dárci nadace, jednotlivá rozhodnutí Hillary Clintonové v době kdy byla ve funkci ministryně zahraničí?

Zdroj: Eportál

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů