Cena za „Arabské jaro“ stála země 830 miliard dolarů

845
Print Friendly, PDF & Email
Cena za Arabské jaro stála země 830 miliard dolarů
Cena za Arabské jaro stála země 830 miliard dolarů
Zdroj: www.sekuritaci.cz

Země, či jinak řečeno také státy, které zažili tzv. „Arabské jaro“, především tedy země Blízkého východu a Afriky, investovaly do „rekonstrukce“ svého území celkem 833,7 miliard dolarů, to je jen tak pro zajímavost něco kolem 22 biliónů český korun. S tímto účtem za „Arabské jaro“ přišlo Arabské strategické fórum, právě probíhající v Dubaji.

Celý dokument o ztrátách, nesoucí název „Cena Arabského jara“ byl zveřejněn na výše uvedeném fóru a podstatnou část, těchto zrát tvoří hlavně, zničená infrastruktura v jednotlivých zemích, které se vyšplhali na něco kolem 460 miliard dolarů (12 bilionů českých korun). Dalším významným dílem na seznamu ztrát jsou přímé škody na HDP, které činí něco kolem 289 miliard dolarů (více jak 7,5 bilionů korun). Samotné škody na HDP, či poníčená infrastruktura jednotlivých zemí, nejsou ale jediné oblasti, popřípadě části, tvořící tento seznam. Krom infrastruktury a HDP byly totiž zaznamenány ztráty i na finančních trzích, stejně tak jako klesly třeba i zahraniční investice a zisky z cestovního ruchu.

Ke ztrátám ke kterým Blízký východ, dovedlo „Arabské jaro“, se vyjádřil předseda fóra a ministr, Rady ministrů Spojených arabských emirátů, Mohammed bin Abdullah al-Gergaui, který řekl konkrétně tato slova, cituji:

Bez ohledu na to, zda souhlasíme s „Arabským jarem“ nebo ne, je důležité podívat se na to v civilizačním a historickém kontextu. Vedlo k prudkému zabrždění v rozvoji regionu, ztrátě obrovského množství hospodářských příležitostí a zničení infrastruktury, do jejíž výstavby národy investovaly po celá desetiletí a dokonce staletí.

Pokud se nyní zaměříme na ztráty civilní, pak dle dokumentu, vystaveného arabským strategickým fórem v Dubaji, zahynulo v důsledku vojenských akcí, (násilí, či teroristických aktivit) na Blízkém východě a samozřejmě také v Africe, celkem 1,34 milionů lidí. Z dalších skoro 14,5 milionů lidí se stali uprchlíci.

Vzhledem k tomu, že zítra bude 18. prosince, nebylo na škodu si v závěru článku připomenout, že právě zítra tomu bude, přesně 5 let od doby, kdy v arabském světě započali vůbec první protesty a demonstrace. Tyto protesty se následně převrhly do masových až z toho vzešli převraty, které postihly Tunisko, Egypt, Jemén a Libyi, kde se vlivem převratu, zhroutil režim Muammara Kaddáfího, jež své zemi vládl 42 let.

Zdroj: Euroasie.info

3/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů