Cena ropy opět stoupá! Američtí těžaři obnovují produkci

609
Print Friendly, PDF & Email
Cena ropy opět stoupá! Američtí těžaři obnovují produkci
Cena ropy opět stoupá! Američtí těžaři obnovují produkci
Zdroj: www.vsexpres.cz

Američtí těžaři mohou slavit! Cena ropy se totiž od začátku letošního roku, začala po loňském a předloňském, drastickém snížení, kdy na trhu byl přebytek ropy, znovu dostávat na běžnou finanční úroveň. Dokonce na tak dobrou úroveň, že řada, amerických těžařských firem opět otvírá svou produkci.

Ještě v lednu tohoto roku stál barel ropy brent a WTI (nějakých 159 litrů), méně než 28 dolarů. Od té doby se ale cena ropy, velice výrazně zlepšila. Momentálně by vás jeden barel ropy vyšel na nějakých 46 až 48 dolarů. A vypadá to, že cena této, tak vzácné tekutiny, která pohání takřka vše od letadel, přes auta a motorky až po ponorky, bude dále stoupat. Už nyní se vyskytují první předpoklady, že by se cena za jeden barel ropy v budoucnu, mohla „přehoupnout,“ přes 50 dolarů.

S touto 50 dolarovou hranicí se však spojují jistá rizika. Někteří se obávají, že příliš vysoká cena ropy nás může dostat tam, odkud jsem se nyní jen s těží, vyhrabali. Lépe řečeno, svět může být znovu zahlcen ropou a ceny za ní budou opět klesat a pod tlakem. Tím pádem může zkrachovat i řada menších ropných společností.

O tom, co se může stát, pokud cena ropy přesáhne 50 dolarů za barel se vyjádřila poradenská firma Wood Mackenzie, která konkrétně uvedla, cituji:

Společnosti se obávají, že čím blíže je cena k 50 dolarům za barel, tím spíše začne Saúdská Arábie podnikat kroky namířené proti americkým producentem. Při průměrné ceně 53 dolarů dokáže 50 největších společností v tomto odvětví pokrýt ztráty.

Jak už bylo výše zmíněno, tak řada amerických těžařských firem se rozhodla znovu obnovit svou produkci. Mezi firmy, které znovu rozjíždějí těžbu se řadí, například i texaská společnost, Pioneer Natural Resources, která v poslední době zaznamenala 3% nárůst a údajně plánuje otevřít až deset nových ropných vrtů. Na trh se ale vrací i další ropný giganti, jako je třeba společnost Whiting Petroleum, která chce svou produkci, ze současných 131 000 ropných barelů vytáhnout až na 137 000 barelů denně. Americká energetická národní korporace, ConocoPhillips v souvislosti s obnovenou produkcí očekává, že se současná těžba ropy, podaří udržet. Krom toho také doufá, že její cena, neklesne pod 45 dolarů.

Důvodem těžařských firem pro znovu-zahájení ropné těžby, nebyla jen, v současné době vzrůstající cena za ropu. Podstatnou roli v rozhodování o návratu na ropný trh, sehráli také výrobní náklady, které se u mnoha těžařských firem dosti snížily. Z analýzy, kterou vypracovala mezinárodní energetická agentura konkrétně vyplývá, že ve čtyřech amerických, zkoumaných regionech se výrobní náklady v uplynulém roce, roce 2015 snížily až o 25 či 30 %, než byly zaznamenány v roce 2012. Za snížením podle všeho stojí technologické novinky, které jednotlivé firmy dovedly k efektivitě a produktivitě.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů