Cena ropy je nejdražší za poslední dva roky

709
Print Friendly, PDF & Email
Cena ropy je nejdražší za poslední dva roky

Zdroj: www.narod.hr

Světové trhy včerejším dnem zaznamenaly, mírný růst cen ropy. Díky tomuto mírnému zdvižení cen se tak ropa blíží k nejvyšším cenám za uplynulé dva roky. Organizace, která sdružuje hlavní ropné vývozce, OPEC, dokonce začíná v souvislosti s výše uvedeným zdražením ropy, přemýšlet nad prodloužením dohody, kterou se státy zavážou k nižší těžbě této suroviny.

Z dostupných informací, které zveřejnila zpravodajská agentura Reuters, konkrétně vyplývá, že ropa typu Brent zdražila úterní 18. hodinou o 0,4 %. Tím se tak dostala na hranici 61,17 dolarů za jeden barel. To je těsně pod finanční hranicí na které se tento typ ropy, zastavil naposledy v červenci roku 2015. Ropa Brent je tak od roku 2015 v současné chvíli nejdražší. Naproti tomu lehká ropa, která se těží v Americe a jíž se jinak říká také West Texas Intermediate (zkratka – WTI) si na svůj „účet připsala“ nárust jen o 0,1 % a její nynější cena tak činí 54, 22 dolarů za jeden barel.

Aktuální, vyšší ceny ropy navíc podporuje i fakt, že přední ropné mocnosti (členové OPEC) z 92 % plní dohodu na které se dohodly a skutečně těžbu ropy omezily. Od začátku letošního roku je tak organizací OPEC těženo dohromady 1,08 milionů barelů ropy denně. Tato dohoda zavazující všechny státy OPEC k nižší těžbě ropy má dle dostupných informací platit až do března následujícího roku. Zda bude tato dohoda prodloužena (jak bylo informováno výše), ale aktuálně ještě není jasné.

A zatímco organizace OPEC se snaží světovou těžbu ropy omezit, ve Spojených státech se tohoto cíle jaksi nedaří dosáhnou. Budeme-li konkrétnější tak jen od poloviny loňského roku stoupla produkce ropy ve Spojených státech o téměř 13 %. To aktuálně odpovídá 9,5 milionům vytěžených barelů ropy denně. Velice podobným směrem jde v současné chvíli i Bagdád, jež se rozhodl zvýšit export ropy ze svého jižního území – a to o 220 000 barelů ropy denně, než tomu bylo v minulosti. Momentálně tedy Irák vyváží 3,45 milionů barelu ropy denně a odůvodňuje to tvrzením, že potřebuje vykompenzovat nižší export ropy ze severních oblastí, který nastal v době, kdy tam byly kurdské milice.

Zdroj: Reuters

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů