Bývalý republikán Kalifornie aktuálně lobistou Saúdské Arábie

521
Print Friendly, PDF & Email
Bývalý republikán Kalifornie aktuálně lobistou Saúdské ArábieZdroj: www.i.huffpost.com
Bývalý republikán Kalifornie aktuálně lobistou Saúdské Arábie

Zdroj: www.i.huffpost.com

Bývalý republikán za americký stát Kalifornie, Howard McKeon se údajně stal lobistou Saúdské Arábie v Bílém domě a Kongresu. Jeho cílem bude, během prezidentského období, nově zvoleného prezidenta, Donalda Trumpa, zajistit prodej amerických zbraní do Saúdské Arábie. Informaci o novém lobistovi Saúdské Arábie, přinesla íránská televize, Press TV.

Ta uvedla, že celý proces s najmutím nového lobisty „přišel“ v době, kdy se všichni američtí zákonodárci snaží blokovat, veškerý prodej amerických zbraní do Saúdské Arábie. Důvodem této americké blokace je Saúdy vedená válka proti Jeménu.

Saúdské království, totiž již dva roky vede vojenské tažení proti Jeménské republice, kde porušuje lidská práva tím, že americkými letadly, bombarduje místní nemocnice, školy a důležitou infrastrukturu.

Z tohoto důvodu se tak během letošního léta 64 amerických zákonodárců rozhodlo podepsat dopis, jež odsuzuje prodej americké kazetové munice do Saúdské Arábie. V září pak americká dvoustranná koalice zablokovala i mnoha-miliardový prodej amerických tanků, včetně mnoha další americké vojenské techniky, směřované do Saúdské Arábie.

K bývalému republikánovi státu Kalifornie, dnes již saúdskému lobistovi, Howardu McKeonovi nelze nepřipomenout, že v průběhu let 2011 až 2015 byl předsedou výboru, House Armed Services Committee. Ten dohlíží na veškerý zahraniční, vojenský prodej Penatgonu směřovaný do Saúdské Arábie, který se obvykle pohybuje v řádech několika miliard dolarů.

Vedle tohoto předsednictví se McKeon také, třeba zastal Saúdské Arábie. A to přesně v okamžiku, kdy byl schválen americký zákon, jenž povolil rodinám, jež přišli o své blízké při teroristických útocích 11.9., aby žalovali saúdský režim za jeho možnou vinu. Zajímavostí o McKeonovi pak už může být jen fakt, že byl jedním z pěti největších příjemců peněz v americké Sněmovně reprezentantů.

Zaměříme-li se teď, ale na jeho budoucí práci, tak od něj se momentálně očekává, že s nástupem nového amerického prezidenta, Donalda Trumpa, dá do pořádku vztahy mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií.

Oficiálně se McKoen zavázal k tomu, že bude Saudské Arábii poskytovat poradenství, týkající se vlády a provádět specifické advokátní požadavky s ohledem na legislativní a veřejné záležitosti.

No uvidíme, co z toho tedy nakonec vzejde.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů