Bude další uprchlická krize? Jihovýchod Turecka svírají protesty. Lidé útočí jak na média, tak i na vojáky a policisty.

486
Print Friendly, PDF & Email
Bude další uprchlická krize? Jihovýchod Turecka svírají protesty. Lidé útočí jak na média, tak i na vojáky a policisty.Zdroj: www.wertyzreport.com
Bude další uprchlická krize? Jihovýchod Turecka svírají protesty. Lidé útočí jak na média, tak i na vojáky a policisty.
Zdroj: www.wertyzreport.com

Turecký stát je na pokraji, nebo lépe řečeno už částečně v občanské válce! V posledních několika dnech totiž turecké vládě a hlavně tamějším médiím, místní lidé, hlavně tedy zastánci, Erdoganovi, politické strany, AKP, začínají pěkně zatápět pod zadkem. V této zemi, hlavně tedy na jejím jihovýchodě, už prakticky neexistuje den bez násilí, kdy by rozzuření Kurdové a další „bojové“ skupiny, které se stále přidávají, „nebombardovali,“ turecké policisty a vojáky. Situace v této zemi je už tak vyhrocená, že se dokonce začíná mluvit i o ohrožení, předčasných parlamentních voleb, které se v Turecku měli konat již v listopadu. A proč že se lidé v Turecku vlastně bouří?

Opět se ukazuje jakou neuvěřitelnou silou, disponují média. Celou tuto situaci, která nyní ohrožuje existenci turecké vlády a samotné Turecko mají, totiž na svědomí právě, tamější média, konkrétně deník Hurryiet, který překroutil zprávy o Erdoganovi a jeho tvrzení.

Současný turecký prezident, Recep Tayyip Erdoğan se vyjadřoval (kritizoval) k násilí, jež právě probíhá v jeho zemi, konkrétně ve městě Daglica, kde po útoku Kurdů, údajně zemřelo 16 tureckých vojáků. V souvislosti s tímto násilím turecký prezident prohlásil, že celá tato situace by nevznikla v případě, pokud by veřejnost, svých 400 zástupců poskytla, výhradně jedné politické straně, která by na základě tohoto rozhodnutí, obsadila parlament a mohla by si vytvořit vlastní vládu.

Jenomže média a hlavně pak odpůrci současného prezidenta, Erdogana si začali vytvářet svou realitu a lidi informovat o tom, že prezident nic takového neřekl. Mimo jiné mezi odpůrci se nachází i náš deník Hurryiet, který byl jedním z mála médií, jež se k této mediální lži přidal. A reakce zastánců, Erdoganovi strany byla v skutku blesková. Nejméně 150 lidí se na základě jedné zprávy, která byla publikována na twitteru, rozhodlo v neděli večer napadnout budovu, deníku, potažmo novin. Samotné pokusy o dobití se do budovy byly zaznamenány celkem dva, přičemž ten poslední se odehrál v úterý večer, kdy se téměř stovka lidí pokoušela znovu dostat do budovy novin. Naštěstí se ale oba útoky podařilo turecké policii odrazit.

Pokud bychom se měli vrátit ke kritice tureckého prezidenta, jež byla namířená proti nepokojům, tak je třeba podotknout, že krom prezidenta byl útok na budovu deníku, Hurryiet, kritizován také ze strany americké ambasády v Ankaře, či ze strany některých představitelů Evropské unie.

K protestům a násilí v současné chvíli lze dodat jen několik slov. Nejhorší situace panuje na jihovýchodě Turecka, kde střety mezi tureckou armádou a skupinami Kurdu, lze vidět takřka každý den. A čísla tomuto faktu jen nahrávají. Podle nejnovější informací, jen od letošního července padlo v jihovýchodní části Turecka, více než 100 tureckých vojáků a 20násobek kurdských „bojovníků.“

Nemůže být žádnou výjimkou, že situace v Turecku začíná být velice podobná, ne-li rovnou stejná jako je tomu v Sýrii. Pokud se situace v této zemi, urychleně nevyřeší, může Evropa čekat další uprchlickou krizi o níž se nepředpokládá, že by mohla být lepší, než ta, které čelíme dnes.

Zdroj: Wertyzreport – článek byl zkrácen

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů