Brusel by mohl zmírnit protiruské sankce, nikoliv zrušit

680
Print Friendly, PDF & Email
Brusel by mohl zmírnit protiruské sankce, nikoliv zrušitZdroj: www.czech.ruvr.ru
Brusel by mohl zmírnit protiruské sankce, nikoliv zrušit
Zdroj: www.czech.ruvr.ru

Evropská unie by mohla ke konci října projednat zmírnění finančních sankcí, proti Rusku.

Zdá se, že se našim evropským soudruhům, jež sedí v Bruselu, po dlouhé době zase rozsvítilo v hlavách. Patrně došli k závěru, že západem nadiktované sankce, postrádají v Evropě, veškerý smysl a evropské státy bude toto „americká hraní“ si na globálního šéf, jen za letošek stát 40 miliard euro (1 bilion, 80 milionů korun). Tím ovšem celá záležitost nekončí, Brusel by sice měl zmírnit sankce proti Rusku, ale ne zcela zrušit.

Důvody jsou dva: Tím prvním důvodem je samozřejmě politika, točící se okolo dnešní Ukrajinské krize, kterou nám zrežírovali Spojené státy. Jediným cílem USA je zcela ovládnou Ukrajinu, včetně nynějšího, čerstvě vzniklého Novoruska a také znovuzískání, dnes již Rusky obsazeného Krymu. A právě Krym hraje v těchto sankcích, patrně největší roli. Washington se patrně, jen tak nehodlá smířit se ztrátou Krymského poloostrova, na němž kotví putinova černomořská flotila. „Ještě štěstí, že jsme založili Evropskou unii a můžeme to Rusku, jak se patří „osolit“.“ Že nevíte o co Go? Je to jednouché: Lidé v evropské unii by s nadšením zrušili, všechny protiruské sankce, bohužel je tu ale vyšší moc, USA, které toto nikdy nedovolí a povolí maximálně zmírnění sankcí. Kdyby totiž povolili úplné zrušení sankcí, znamenalo by to, že souhlasí s výsledkem lidového referenda okolo přiřazení Krymu k Ruské federaci.

Druhým důvodem, proč došlo, ke zmírnění sankcí jsou finance a obchod, konkrétně finanční a obchodní stav, různých firem a jednotlivých států, pro které je obchodování s Ruskem, jejich základním kamenem k úspěchu. Pokud by Evropa, lépe řečeno Evropská unie nezmírnila protiruské sankce, stálo by to firmy a státy Eu v příštím roce, dalších 50 miliard euro (1 bilion, 350 milionů českých korun).

V souvislosti s tím se ozval ruský premiér, Dmitrij Medvěděv, který 15. října poskytl rozhovor pro americkou televizi CNBC, kde podotkl, že Ruská federace, přežije tyto sankce, stejně tak jako tomu bylo za dob Sovětského svazu. Největším spojencem Ruska je totiž v současné době, Čína, která hodlá od Ruska odebírat plyn a dokonce už s Ruskou federací podepsala 30letou dohodu. Podstatně větším problémem je ale přežití Evropy, pro které by sankce mohli být oprátkou. Medvěděv také řekl, cituji:

 Pokud budeme hovořit přímo a upřímně, tak škody dříve, či později vzniknou, o což rozhodně nemáme zájem. Máme zájem o normální obchod a o normální investiční projekty. Pokud ale někdo odchází, taj je pravidlem, že někdo jiný přichází. A ty segmenty trhu, které se v případě odchodu evropských výrobců uvolní, zaujme někdo jiný.

Do témata o zmírnění sankcí se vložil také ministr Ruské federace, Sergej Lavrov. Ten zas uvedl, že ruská strana, nebude dělat žádné výjimky pro jednotlivé státy a že sankce, které byly na Rusko uvrženy jsou vrženy Evropskou unií, tedy všemi státy, a proto není důvod konat nějaká jednání o chování Ruska k jednotlivým státům, které třeba ani se sankcemi nesouhlasili. Pokud nechtějí mít evropské státy, kvůli sankcím, problémy, musejí lobovat v Bruselu a Spojených státech, kde byly tyto sankce stvořeny. Jenom celá Evropská unie může sankce zrušit a obnovit tak dříve mírné vztahy, mezi Eu a Ruskem.

Znovu cituji, tentokrát ale slova Sergeje Lavrova:

My na sankce EU pohlížíme jako na protiprávní krok, který nenapomáhá ani deeskalaci konfliktu na Ukrajině, ani ochraně práv obyvatel Ukrajiny. A my se, samo sebou, nechystáme jednat o určitých kritériích zrušení sankcí. Kdo je zavedl, ten je i musí zrušit. A plnit nějaké za vlasy přitažené požadavky se nechystáme.

Co se týká samotné schůze o zmírnění sankcí, tak ta se bude konat 23. října.

Zdroj: Hlas Ruska

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů