Britská vláda chce snížit počet zahraničních studentů v Británii

605
Print Friendly, PDF & Email
Britská vláda chce snížit počet zahraničních studentů v Británii
Zdroj: www.protravel.c

Britská vláda v současné chvíli velice vážně uvažuje nad snížením zahraničních studentů na britských univerzitách. Dle informací britského zpravodajského deníku, The Guardian chce tamější vláda snížit aktuální počet 300 000 zahraničních studentů, studujících v Británii na pouhých 170 000, cizích studentů ročně. Reakce místních univerzit je samozřejmě velice nepříznivá. Drtivá většina lidí, kteří obsazují čelní místa v britských univerzitách, považují tento krok za šílený.

A to zcela pochopitelně, neboť zahraniční studenti přináší do britské ekonomiky, každoročně více jak 10,7 miliardy liber (to je jen pro zajímavost nějakých 324 miliard korun). Britská vláda ale na argument univerzit reaguje počtem imigrantů do něhož jsou dle tvrzení vlády, započítáváni i zahraniční studenti a to i přes fakt, že většina studentů, studujících v Británii prakticky ihned po ukončení studia Velkou Británii, opouští.

K britskému vládnímu kroku se v nedávné době vyjádřil jeden z rektorů britské univerzity, který stejně jako velká většina univerzit, tento krok označil za šílený. Dle jeho vlastních slov dává britská vláda přednost politice, před ekonomikou. Rektor také dále uvádí, že britské univerzity by sice chtěli protestovat, ale zároveň se bojí toho, že pokud budou v protestech příliš hlasití, pak se na ně může britské ministerstvo vnitra zaměřit.

Ohledně současného snižování zahraničních studentů ve Velké Británii nutno připomenout, že uvedené tamější ministerstvo vnitra aktuálně s každým takovým zahraničním zájemcem o studium, provádí pohovory. Jak ale z informací vyplývá, tak tyto pohovory velká část studentů na základě velice pochybných závěrů, nezvládá.

Ostatně dokonalým příkladem je třeba student, jemuž bylo zamítnuto udělení víza jen z toho důvodu, že neznal přesnou otvírací dobu univerzitní knihovny. Další byl potom odmítnut s tvrzením, že neznal jméno rektora univerzity.

Řada univerzit dokonce prozradila a postěžovala si, že britské ministerstvo vnitra se studentů ptá na otázky, které by jim v mnoha případech ani sama univerzita nepoložila. Typickým příkladem je třeba dotaz zjišťující, co budou daní studenti dělat až jim bude 30 let a nebo kolik budou v té době vydělávat peněz. Jinými slovy, otázky na které se nedá odpovědět.

Zdroj: The Guardian

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů