Bahrajn přerušuje kontakty s Íránem

689
Print Friendly, PDF & Email
Bahrajn přerušuje kontakty s Íránem
Bahrajn přerušuje kontakty s Íránem
Zdroj: www.vlajky-statu.cz

Velice napjaté vztahy mezi Saudskou Arábií a Íránem, které vygradovaly popravou jednoho významného, šíitského, opozičního a duchovního šajcha, Nimr Bákir al-Nimra, donutili Bahrajn k přerušení veškerých diplomatických vztahů s Íránem. Důvodem k této akci je velice blízký vztah mezi Bahrajnem a Soudskou Arábií. Máme-li si to uvést lépe, tak Bahrajn v současné chvíli patří mezi nejbližší spojence Saudské Arábie a o toto spojenectví by Bahrajnská republika (jak jinak), nerada přišla. Krom diplomatických vztahu, ale Bahrajn přerušil také veškerou leteckou dopravu, která směřovala do Íránu.

O tom, že se chystá diplomatické přerušení vztahů, Bahrajnská republika, informovala Írán již toto pondělí, kdy současně s tímto ohlášením stáhla ze země také svého velvyslance, který má sídlo v Teheránu.

Informace o přerušení veškeré letecké dopravy mezi Íránem a Bahrajnem se ale objevilo až dnes, kdy Bahrajnské ministerstvo dopravy oznámilo, že zastavuje letecké spojení s Íránem a to rovnou v obou směrech. Zároveň se ale také zavázalo k tomu, že minimalizují negativní dopad tohoto opatření na cestující s předem rezervovanými letenkami.

Současná, velice napjatá atmosféra, nebo chceme-li říci krize, mezi Saudskou Arábií a Íránem, vypukla (jak už bylo jednou zmíněno) po popravě opozičního a duchovního šajcha, Nimr Bákir al-Nimra, tento víkend – 2.1.2016. Těsně na to se pak jako odezva od Íránu uskutečnilo několik útoků na zastupitelství Saúdské Arábie v Íránu. Rijád (hlavní město Saudské Arábie) pak na tyto útoky zareagoval přerušením diplomatických a obchodních vztahů s Teheránem. No a později se k Saudské Arábii přidal i Bahrajn.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů