Arabské veřejné mínění v procentech

593
Print Friendly, PDF & Email

Je tomu jen několik málo dnů od chvíle, kdy v celkem dvanácti arabských zemích světa, provedlo arabské středisko, Arab Center for Research and Policy Studies, průzkum veřejného mínění. A výsledky tohoto průzkumu dopadli, přes veškeré zprávy o daném národu, opravdu zajímavě. Podle této studie se například 89 % Arabů staví, proti vládě a vlivu Islámského státu.

Vůbec největší odpor proti radikální teroristické organizaci , vládne v zemích, kde se s vládou tohoto tipu, již setkali. Jako dokonalý příklad si můžeme uvést třeba Jordánsko, kde se proti Islámskému státu, staví až 99 % obyvatelstva, čímž se tak zařadili na vrchol žebříčku s největším odporem, proti této teroristické organizaci. Dalšími státy, kde převládá odpor nad islámským terorismem je třeba Jordánsko, či Irák, kde se v obou těchto zemích staví proti terorismu celkem 97 % obyvatel. Nejnižší odpor proti Islámskému státu, naopak vládne třeba v Maureránii, kde se proti staví 74 % veřejnosti.

Průzkum výše uvedeného střediska zahrnuje ale i další oblasti výzkumu. Mezi ně můžeme zařadit kupříkladu, výzkum o demokracii a islámu, kde se 71 % Arabů vyjádřilo k tomu, že považuje islám za slučitelný s demokracií. Zároveň je ale třeba uvést fakt, že 44 % Arabů se přiznalo k nepřipravenosti jejich země na přechod k demokracii.

Dalšími oblastmi výzkumu se stalo náboženství, politika a Arabské jaro. Vezme-li to postupně a pěkně od začátku, tedy od náboženství, tak celkem 87 % Arabů se považuje za věřící a 52 % je pro oddělení náboženství do státu.

Co se týká politiky, tedy lépe řečeno oblíbenosti politického vystupování, některých zemí, potažmo velmocí, tak nejoblíbenějšími zeměmi se v arabském světě stali Spojené státy, Írán a Ruská federace. Uvedeme-li si to procentuálně, tak proti americké politice se staví 65 % Arabů, vůči politice Íránu 62 % arabského obyvatelstva a proti politice Ruska 54 % lidí.

V závěru článku bychom se zmínili o Arabském jaru, které podle výzkumu vnímá záporně až 57 % Arabského obyvatelstva. Dotazované osoby osoby uvedli, že důvodem k jejich konečnému názoru je přivedl konečný a obrovský počet mrtvých lidí a vzniklý chaos.

Nutno ještě zmínit že uvedeného průzkumu se účastnili tyto státy: Irák, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Mauretánie, Maroko, Palestina, Saúdská Arábie, Súdán a Tunisko. A celkem bylo dotázáno 18 300 lidí.

Zdroj: Britské listy

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů