Anglie zaplavená bezdomovci

1116
Print Friendly, PDF & Email
Anglie zaplavená bezdomovciZdroj: www.denik.cz
Anglie zaplavená bezdomovci
Zdroj: www.denik.cz

V roce 2013 se britským úřadům nahlásilo celkem 112 070 osob, kteří veškerý svůj čas tráví pobytem na ulici, tedy jinak řečeno jsou vedeni jako bezdomovci. Za poslední čtyři roky, takovýchto lidí ve Velké Británii, přibylo více jak 26 %. Jenom v hlavním městě Spojeného království, tamější úřady evidují 70% nárust lidí bez domova. Celkem tedy v současné chvíli v Londýně žije, astronomických 6 437 bezdomovců, přičemž tuto komunitu z 30 % tvoří jak Češi, tak i dalších středoevropané a východoevropané – nejčastěji Poláci, Rumuni, Bulhaři a řada jinačích lidí, převážně pocházejících z pobaltských zemí. Důvodem takového konce, potažmo lidského ztroskotání je údajné seškrtání státní podpory a činží, nynější konzervativní vládou až o 7 miliard liber, což je v přepočtu na naše koruny, zhruba 288 miliard korun.

To, že se dostaví takováto obrovská krize, kdy bude celá Velká Británie, čelit doslova záplavě několika tisíců bezdomovců, by ještě před pěti či možná deseti lety, nikoho nenapadlo. Situace kolem bezdomovců byla v tehdejší době (bavíme se o letech cca 2008, 2009) na tak dobré úrovni, že takřka všichni tehdejší kandidáty na post primátora Londýna, slibovali, že do konce jejich funkčního období, nebude v hlavním městě Spojeného království, ani jeden človíček, který by neměl kam složit hlavu. Situace kolem bezdomovců byla lapidárně řečeno výborná.

Všechno se to ale změnilo s nástupem let 2012 a 2013, kdy se počet bezdomovců ve Velké Británii rapidně zvýšil a z celkových 112 070 lidí bez domova v celé Británii jich téměř 6 500 (přesně 6 437), žilo jen v Londýně.

Mezi ně se vedle bezdomovců, samotařů ve Velké Británii řadí, například i těhotné matky, nebo rodiče s malými dětmi, kteří byli ze zákona, komunálními úřady ubytovány. Takovýchto lidí, kteří žijí na ubytovnách je v Anglii v současné době, něco kolem 40 000. Další desetitisíce, bez domova žijících lidí se podle dostupných informací ukrývá buď ve squatech, u přátel a nebo v penzionech.

Podle vědců z univerzity Heriot-Watt, která sídlí v Edinburku a vědců z New Yorku si za svůj život, bezdomovectvím prošel každý desátý člověk ve Velké Británii. Důvodem k onomu, uvedenému konci je v první řadě nedostatek domů a bytů, které by byli cenově dostupné pro normální lidi. Další roli v bezdomovectví pak hraje samotná britská vláda, která jak bylo uvedeno již výše, tak rapidně seškrtala sociální dávky a státní finanční podpory, včetně činží.

Nutno také podotknou, že bezdomovectví v Anglii, nejvíce ohrožuje mladé lidi ve věku od 16 do 24 let, jejichž počet se ve Velké Británii za poslední tři roky, téměř zdvojnásobil. Pokud se týká cesty, jakou se tito lidé dostali na ulici, pak dvě třetiny, výše uvedených, tvrdí že k jejich problémům je dovedlo zneužívání drog či alkoholu.

A tomuto faktu nasvědčuje také dožitý věk, tamějších bezdomovců, kteří se dožívají maximálně 47 let a jsou v drtivě většině něčím nakaženi. Dle nejnovějších informací téměř 70 % všech bezdomovců trpí duševními chorobami další 2/3 pak sužují problémy plicních chorob a 4 % lidí bez střechy nad hlavou navštěvují lékaře méně, než je třeba.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů