Američtí investoři přiznávají: „Naše vláda svými protiruskými sankcemi, Rusku obrovsky pomohla“

626
Print Friendly, PDF & Email
Američtí investoři přiznávají: „Naše vláda svými protiruskými sankcemi, Rusku obrovsky pomohla“
Zdroj: www.upstreamideas.org

Byly to údajně odvetné kroky za anektovaný Krym, provedené pod vedením, dnes již bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Protiruské sankce, jejichž cílem bylo v roce 2014, zbrzdit hned na několik let ekonomiku Ruské federace a samotné Rusko, tím tak uvrhnout trochu do „těsných“.

Jenže jak se nyní, po skoro čtyřech letech od jejich uvalení na Ruskou federaci ukazuje, tak Rusko tyto sankce dokázalo bravurně ustát a co víc – dokázalo z nich, velice vytěžit. A to dokonce tolik, že už se začínají ozývat i američtí investoři. Ty přemlouvají americkou vládu k tomu, aby protiruské sankce zrušila, jinak hrozí, že se z Ruska stane potravinářský exportér, jehož vliv bude sahat minimálně po celé Evropě, ale spíše do celého světa. S informací o rostoucím nátlaku na americkou vládu ze strany amerických investorů i s extrémním růstem ruského hospodářství přišel v americkém časopise Financial Times autor Henry Foy.

Ten ve svém článku uvádí příklady konkrétních podniků a výrobků, které v Rusku u ruských a nejen u těch ruských občanů, zaznamenávají obrovské úspěchy. Jedním z těch ruských podniků, který aktuálně zaznamenává úspěch je třeba výrobce lososích produktu – Ruská aguakultura, který jen za rok 2016, zvýšil svoji produkci téměř šestinásobně. A velice podobný, ne-li rovnou větší zájem je evidován i u ruské kukuřice a pšenice, jejíž spotřeba se zvýšila o rekordních 49 %. To všechno probíhá v ruském pozadí v zemi na níž jsou momentálně uvaleny sankce, jak z USA, tak ale i z Evropy.

Fakt, že Ruská federace, přesněji řečeno, ruské hospodářství momentálně zažívá zlaté časy přiznal i významný americký investor Jim Rogers, majitel akcií společnosti Fosagro (a vlastník jedné z největších firem na výrobu hnojiva), jehož firma významně přispívá do ruského zemědělství. Ten pro Financial Times v souvislosti s růstem ruského hospodářství konkrétně řekl, cituji:

Západ si prokázal medvědí službu. Sankce měly poškodit Rusko, ale ruské zemědělství dokázalo i z nich vytěžit výhodu.

Zároveň také upozornil, že ruský vývozní potenciál je i nadále v růstu a společnosti jsou ochotny do ruské ekonomiky investovat nemalé peníze, tudíž by bylo dobré sankce zrušit, dokud se z Ruska nestal rentabilní a dobře financovaný průmysl.

Ostatně další slova Jima Rogerse si nyní dovolím, opět citovat:

Za pět let začne zemědělské odvětví v Rusku fungovat na plný výkon. Někdo přece musí říct Američanům, že sankce je třeba zrušit hned teď, dokud se tu (v Rusku) nezformoval gigantický, rentabilní a dobře financovaný průmysl.

V souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko a se samotným ruským se vypořádáním se se sankcemi by nebylo naškodu připomenout, o co všechno vlastně Ruská federace v jeden okamžik přišla. Ta čísla jsou vskutku astronomická a je až neuvěřitelné, že se z této situace Rusko dodalo.

Uvádí se, že jen u masa a u ryb přišla Ruská federace v roce 2013 o zhruba 60 % dovozu, přičemž další významnou kategorií, která prošla úbytkem dovozu, byly mléčné výrobky, ovoce a zelenina, kde dovoz do Ruska spadl o 50 %. Budeme-li se pak bavit čistě o Evropské unii a o jejím dovozu produktů do Ruska, tak v průběhu let 2013 až 2016 klesl export o 40 %.

Zdroj: isstras.eu

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů