Americký špionážní letoun RC-135 u ruských hranic

880
Print Friendly, PDF & Email
Americký špionážní letoun RC-135 u ruských hranicZdroj: www.wikiwand.com
Americký špionážní letoun RC-135 u ruských hranic
Zdroj: www.wikiwand.com

Ruská protivzdušná obrana zaznamenala v blízkosti svých státních hranic, přesněji řečeno nad Japonským mořem, americký špionážní letoun RC-135. Ten podle dostupných informací, jež přinesla ruská, ale světově působící zpravodajská agentura, Sputnik, měl údajně vypnutý tzv. transpondér, což je jinak řečeno odpovídač a jeho vypnutí u hranic vzdušného prostoru svrchované země je považováno za válečný akt.

Krátce po tomto vojenském incidentu byl na ruské ministerstvo obrany, kvůli patřičnému vysvětlení předvolán americký velvyslanec, nacházející se v Moskvě a také patřičná vojenská hodnost. O jakou vojenskou hodnost se přesně jednalo, zpravodajská agentura Sputnik, ale nezveřejnila.

Ministerstvo obrany, americkým zástupcům, předvolaným ze strany Spojených států dále sdělilo, že vojenský letoun, krom vypnutého odpovídače také nekomunikoval a neinformoval dispečery o trase svého letu. A to byla ze strany Spojených států pořád ta nejmenší chyba!

To, co by řadu lidí mělo zarazit a vyděsit více je zjištěný fakt, že americký vojenský letoun se pohyboval ve stejné výškové hladině, jako je tomu v případě běžných civilních dopravních letadel. Je tedy opravdu velkým štěstím, či chcete-li tak zázrakem, že nedošlo k letecké katastrofě.

Ministerstvo obrany Ruské federace v závěru řešení této události poukázalo na to, že je nezbytně nutné učinit taková opatření, která by zabránila vzniku podobných situací, v případě letů amerických výzvědných letadel v blízkosti ruských hranic.

Jako dokonalé řešení se nabízí aktuálně uplatňovaná ruská taktika nad Baltským mořem, kde mezinárodní letecké předpisy, vojenské letectvo Spojených států, porušuje takřka pravidelně.

Pokud se zde stane to, že nějaký letoun poruší hranice vzdušného prostoru, tak ihned vzlétá stíhací letectvo s úkolem identifikovat, neidentifikovatelný letoun, jež má vypnutý odpovídač. Dráha tohoto letounu (narušitele) je následně sledována s tím, že pokud dojde k dalšímu narušení hranic vzdušného prostoru, tak může být tento letoun narušitele v rámci mezinárodního práva na nebi sestřelen a jeho posádka zatčena pro válečný zločin špionáže.

Zdroj: Vlastenecké noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů