Americko-evropské sankce nahrály Rusku v dobývání Arktidy

642
Print Friendly, PDF & Email
Americko-evropské sankce nahrály Rusku v dobývání ArktidyZdroj: www.oenergetice.cz
Americko-evropské sankce nahrály Rusku v dobývání Arktidy
Zdroj: www.oenergetice.cz

Sankce, které společně se Spojenými státy, uvrhla na Ruskou federaci i Evropská unie v rámci, odvety za údajnou ruskou agresi, vůči Ukrajině v letech 2014 a 2015, dle slov místopředsedy ruské vlády, Dmitrije Rogozina, samotnému Rusku velice prospěly. Ruská federace po dobu trvání těchto sankcí (které stále ještě platí), totiž dokázala ve spolupráci s asijskými partnery, neuvěřitelně rychle pokročit v dobývaní Arktické oblasti.

Jak sám místopředseda ruské vlády, Dmitrij Rogozin uvedl, tak:

Sankční politika (Západu) nám otevřela nové příležitosti pro spolupráci s našimi asijskými partnery v Arktidě, a to zejména v ekonomické oblasti při společné tvorbě velkých energetických a dopravních infrastrukturních projektů založených na rozvoji nalezišť ropy a plynu.

Tato slova Dmitrij Rogozin pronesl během svého vystoupení na konferenci „Mezinárodní spolupráce v Arktidě: nově výzvy a směry rozvoje.“

Následně upřesnil, že sankce, které byly na Ruskou federaci uvrženy Spojenými státy a Evropskou unií se výrazně zasloužily o rozvoj projektu Jamal CNG. Ten Rusko rozvíjí společně s Čínou a jeho cílem je vybudování infrastruktury a následná těžba plynu na poloostrově Jamal, kde se podle předběžných odhadů, nachází něco mezi 15 až 22 triliony krychlových metrů plynu.

A není to jediný ruský projekt, zaměřený na budoucí těžbu plynu. Podobný projekt, jen s výjimkou, že se zde bude těžit i ropa, totiž vzniká i v okolí Vankorských ropných a plynových polí, které leží kousek od města Vankoru. To je město, ležící ve východní Sibiři, konkrétně v Krasnojarské oblasti. Zde jsou jen zásoby plynu, odhadovány na zhruba 105 miliard krychlových metrů, přičemž dalších zhruba 540 milionů tun tvoří již zmíněná zásoba ropy. Celý tento ruský projekt, budovaný v okolí Vankorských ropných a plynových polí je pak rozvíjen společně s Indií.

Zdroj: Eurasia24

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů