Americké námořnictvo vystřelilo na íránská plavidla

531
Print Friendly, PDF & Email
Americké námořnictvo vystřelilo na íránská plavidla

Zdroj: www.navaltoday.com

Námořnictvo Spojených státu v Hormuzském průplavu údajně, vypálilo tři střely po íránských lodích revoluční stráže. Celý incident se odehrál v průběhu nedělní noci, kdy posádka americká lodě USS Mahan, dle informací amerického ministerstva obrany, vyzývala rychle se blížící íránské lodě ke snížení rychlosti. Protože ale na výzvu amerického námořnictva íránské lodě nezareagovali, došlo ze strany amerických plavidel ke třem varovným výstřelům.

Zprávu o incidentu přinesla ruská zpravodajská, televizní sít RT, která se pro více informací odkázala na zpravodajskou službu Reuters. Ta uvedla, že se íránské lodě k již uvedené americké lodi USS Mahan, přiblížily na vzdálenost, pouhých 800 metrů.

Výše popsaný incident v němž figuruje americké a íránské námořnictvo, přitom není jediným takovým případem. Podobných případů se stejnými aktéry se v minulém roce, roce 2016 událo daleko více. Jeden z těch vůbec nejvýznamnějších nastal v lednu, roku 2016, kdy bylo celkem 10 amerických námořníků zatčeno za to, že jejich lodě vpluly do íránských vod. K tomuto případu se později vyjádřilo americké ministerstvo obrany Pentagon, které uvedlo, že za vstupem Američanů do íránských vod, údajně stála závada v navigačním systémů.

Další obdobný případ nastal o šest měsíců později, tedy v červenci, kdy byly americké lodě USS New Orleans, doprovázené lodí USS Stout (americká ponorka s řízenými střelami), sledovány několika íránskými plavidly, jejichž posádka filmovala americké námořníky.

Poslední případ, který stojí za zmínku a o němž se zas tolik nemluvilo a nemluví se udál na konci loňského listopadu. Tehdy dle informací Pentagonu, malé íránské plavidlo namířilo svojí zbraň na americký vrtulník a opět, stejně jako v prvním případě popsaném hned v úvodu, se celý případ odehrál v Hormuzském průlivu.

V souvislosti s Hormuzským průlivem, který je umístěn mezi Ománským a Perským zálivem a slouží jako jediná cesta z perského zálivu do otevřeného oceánu, nutno uvést, že Írán v minulosti opakované hrozil, uzavřením této námořní cesty pro Spojené státy. A to zvláště v okamžiku politického napětí, které tehdy mezi USA a Íránem panovalo. Ničemu by ale uzavření této cesty nepomohlo, právě naopak!

Pokud by Írán tuto námořní cestu skutečně uzavřel, pak by se pravděpodobně politické napětí mezi USA a Íránem, ještě prohloubilo, neboť by tímto krokem došlo k ohrožení globální ekonomické bezpečnosti. Je totiž známo, že tento průliv (Hormuzský) představuje zhruba 1/3 světových dodávek ropy a je důležitý hlavně pro Čínu a Spojené státy, které Hormuzským průlivem dováží ropu a plyn.

Zdroj: RT

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů