Alpine Oil and Gas nemá ponětí s kým spoluvlastní slovenská ropná ložiska

887
Print Friendly, PDF & Email
Alpine Oil and Gas nemá ponětí s kým spoluvlastní slovenská ropná ložiska
Zdroj: www.m.smedata.sk

Americká geologická firma, Alpine Oil and Gas, která vlastní licence na průzkum ropných a plynných ložisek, nacházejících se na severovýchodě Slovenska se po více jak roce přiznala slovenskému, zpravodajskému deníku, Denníku N, že nemá vůbec ponětí o tom s kým vším, uvedené licence na průzkum tamějších ložisek, vlastně sdílí. Jediné o kom, jakožto o spoluvlastníkovi, uvedená firma údajně ví, je společnost JKX Plc., která uvedené ložiska spoluvlastní z 25 % a jejíž majitelská struktura je neprůhledná.

V souvislosti s touto neznalostí americké geologické firmy, Alpine Oil and Gas nutno informovat, že dalším, rovněž 25 % vlastníkem slovenských ložisek, je i státní rumunská společnost Romgaz. Samotná americká geologická firma, Alpine Oil and Gas pak spadá pod texaský koncern, Dicovery Global, dříve nazývaný jako Discovery Polska. Jeho jednatelem je břidlicový lobbista, Stanislav Benada o němž ještě bude slovo.

Zaměříme-li se teď ale na výše zmíněné přiznání firmy, Alpine Oil and Gas, tak za ní v rozhovoru pro již uvedený zpravodajský deník, Denník N, vystoupil její ředitel, Alexander Fraser společně s hlavním geologem a českým břidlicovým lobbistou, výše zmíněným Stanislavem Benadou. Na dotaz Denníku N, zdali existuje nějaké propojení mezi partnery firmy Alpine Oil and Gas a daňovými ráji, odpověděl ředitel firmy, pan Frasier těmito slovy, cituji:

Našim partnerem je britská společnost JKX Oil, sídlící ve Spojeném království, která je na londýnské burze a jejich jedinou povinností vůči nám je zaplatit 25 procent nákladů, když budeme vrtat. Akcie firmy jsou volně obchodovatelné, může si je kdokoliv koupit a společnost tomu nebrání. Nad vlastnictvím té firmy nemáme žádnou kontrolu. Má ruské i ukrajinské akcionáře, netušíme však, jak jsou na tom s daněmi a ani to není naše starost…Neznáme poměry mezi akcionáři v JKX, nemáme na to vliv, a kdybychom to kritizovali, řekli by nám, ať se staráme o sebe…Není to naše věc. Kdyby JKX porušovala zákon, dozvěděli bychom se o tom.

K vlastnictví uvedené společnosti JKX lze také připomenout, že tato společnost je akcionářsky propojená s Eclairs Group, kterou společně se společností Glengary Overseas, vlastní už pouze ukrajinský mafián, Igor Kolomojsky. Ještě v lednu 2016 přitom ve vlastnické struktuře společnosti Glengary Overseas působil krom Igora Kolomojského také ruský oligarcha, Alexander Žukov.

A menší vlastnické změny postihly i uvedený texaský koncern, Dicovery Global pod nějž jak už bylo napsáno, spadá americká geologická firma, Alpine Oil and Gas. Změna „zasáhla“ konkrétně jednatele tohoto koncernu, lobbistu Stanislava Benada, který se letošním srpnem definitivně vymaněn z vlastnické struktury koncernu Dicovery Global a vyškrtnut i z obchodního rejstříku. A aktuálně je příhodně veden jako hlavní geolog a odborník na těžbu.

Zdroj: Denník N

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů