Akcie katalánských bank vzrostly

585
Print Friendly, PDF & Email
Akcie katalánských bank vzrostly
Zdroj: www.overalia.com

Katalánské banky, které po statisícových protestech v samotném Katalánsku za nezávislost, zaznamenaly v pátek, radikální pád na burze se pomalu, ale jistě začínají opět dostávat do normálních až mírně pozitivních čísel.

Dokonalým příkladem nám mohou být třeba banky CaixaBank a Banco Sabadell, které začaly společně obchodovat, krátce po opětovném otevření burzy a zaznamenaly více než 4% nárůst cen akcií. Informaci o cenovém nárustu akcií přinesla francouzská tisková agentura AFP (Agence France Presse).

Ta uvedla, že krom poklesu, který následoval v pátek odpoledne, bezprostředně po tom, co byla vyhlášena nezávislost katalánského parlamentu se ceny akcií propadly, už na začátku října po referendu o katalánské nezávislosti.

Mnozí klienti těchto bank tak začali narychlo ze svých účtů vybírat veškeré svoje peníze, přičemž svoje účty následně u bank zrušili. Výše uvedené dvě bankovní instituce pak přestěhovaly svá sídla z katalánských regionů do těch španělských.

A CaixaBank a Banco Sabadell nebyly zdaleka jediné dvě společnosti, které uvedený postup absolvovaly. Vedle těchto bank, víceméně stejný postup zvolila i energetická společnost Abertis. Celkově pak 1. říjnem, dle dostupných informací opustilo katalánské regiony téměř 1 700 společností.

Zaměříme-li se pak vedle katalánské ekonomiky ještě na ekonomiku španělskou, tak ta za poslední čtvrtletí (od července do září), jak oznámil místní statistický úřad, vzrostla o 0,8 % ve srovnání s čtvrtletím předchozím. Celkově by tak dle očekávání vlády a španělské centrální banky měla španělská ekonomika celoročně narůst o 3,1 %.

S tímto nárustem se však neshoduje Mezinárodní měnový fond (MMF), který před několika málo dny varoval Španělsko před ekonomickými dopady, které mohou nastat v případě, že by se Katalánsko stalo opravdu samostatnou republikou. Je totiž známo, že tento region (Katalánsko), který se domáhá nezávislosti přispívá k pětině španělského hrubého, domácího produktu.

Je tak víceméně jasné, že oddělení Katalánska od zbytku Španělska by výrazně zhoršilo současnou španělskou ekonomiku.

Zdroj: AFP

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů