Afghánská situace se bude dle dokumentu NATO jen zhoršovat

546
Print Friendly, PDF & Email
Afghánská situace se bude dle dokumentu NATO jen zhoršovat
Afghánská situace se bude dle dokumentu NATO jen zhoršovat
Zdroj: www.mgstalker.ru

Situace v Afghánistánu, který je sevřen, radikálním hnutím, Taliban se bude dle tajného dokumentu NATO, jež aliance poskytla německému deníku, Der Spiegele, jen zhoršovat. Informaci přinesla ruská zpravodajská televizní síť, Russia Today.

V dokumentech NATO konkrétně stojí, že situace v Afghánistánu se bude i přes mnohamiliardové investice severoatlantické aliance následující rok, rok 2016 jen zhoršovat. Důvodem takového konci je prý současná situace místní armády, která není schopna, dostatečně dobře plnit své úkoly. A krom toho, ztratila kontrolu nad více jak třetinou svého území.

Máme-li si alespoň trochu nastínit současnou situaci národní afghánské armády, tak zde je možné uvést jen čísla. A to sice, že z celkem 101 pěších útvarů, byl pouze jeden označen za „efektivní“ a dalších 38 útvarů pak získalo označení „mající značné problémy.“

Těmito čísly ale problémy afghánské armády, ale ani zdaleka nekončí. Armáda se totiž krom problematické taktiky boje, dle informací Der Spiegel potýká také s velkými ztrátami. Jen za rok 2015 se prý tyto ztráty oproti roku 2014, zvedly o 42 %. Celkem deset vojenských praporů, jež se skládají z 6 stovek mužů, bylo klasifikováno jako „nezpůsobilé k činnosti“.

Nutno podotknout, že zmíněný neúspěch afghánské armády v boji proti radikálnímu hnutí, Taliban se projevuje už několik měsíců. Důvod, proč afghánská armáda prohrává v bojích s Talibanem se jako nejpravděpodobnější, jeví změna bojových cílů, na které se Taliban zaměřuje.

Uvedeme-li si to lapidárněji, tak v minulosti Taliban ovládal spíše území v zemědělských oblastech Aghánistánu. Situace se ale změnila – v současné chvíli Taliban začal usilovat o velká města, na která také začal útočit. Posledním takovým velkým městem, jež bylo napadeno Talibanem se stalo koncem září, severo-afghánské město Kunduz, kde žije více jak 300 tisíc obyvatel. Tímto městem ale talibanská touha po vlivu, nekončí. V současné chvíli Taliban útočí již na druhé město a to na Ghazní, tedy na administrativní centrum provincie, která nese stejný název a nachází se jihozápadně od hlavního města Kábulu.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů