47krát více rtuti než je zdrávo, aneb vítejte na japonském trhu s velrybami

739
Print Friendly, PDF & Email
Velryby
47krát více rtuti než je zdrávo, aneb vítejte na japonském trhu s velrybami
Zdroj: www.21stoleti.cz

Velká Británie přišla se šokující informací, jež se vztahuje na některé japonské prodejce, velrybího a delfíního masa, které v Japonsku představuje neodmyslitelnou součást jídelníčku a lov velryb je zde praktikován již mnoho let v hojném počtu.

Celý objev, nebo lépe řečeno studii provedla a následně také zveřejnila, britská agentura EIA, jinak řečeno Environmental Investigation Agency, která zjistila, že tamější velrybí a delfíní maso obsahuje až 47krát násobně více rtuti, než je zdrávo a předepisuje místní vláda.

Zmíněná agentura EIA nakoupila tohoto delfíního a velrybího masa, celkem 20 kusů, přičemž 13 kusů bylo objednáno přes největšího, japonského prodejce, Yahoo, jež se zabývá prodejem kytovců. Dalších 7 kusů pak bylo zakoupeno v různých supermarketech a prodejnách. I když by člověk řekl, že takovéto maso bude závadné spíše v supermarketech, v tomto případě je tomu naopak. Zde se v problémech ocitl, internetový prodejce Yahoo, jemuž bylo ihned po zjištění nakázáno stáhnout všechny tyto produkty z prodeje.

A není to jediný případ, který se v Japonsku odehrál. Posledním obdobným případem byl i prodejce Rekuten, jež stejně jako internetový prodejce Yahoo, nabízel maso z velryb a delfínů. I tento prodejce musel ukončit svou činnost, důvodů bylo ale více, než jen velryby. Samotné velrybí a delfíní maso bylo nejspíše v pohodě, všechno to ale mění zjištění, mezinárodního soudního dvora, jež přišel s informacemi, že tato firma (Rekuten) je největším lovcem velryb na světě, krom toho obchoduje také se slonovinou.

Vraťme se ale zpět k realitě, tedy k současnému problému jménem „Yahoo a závadné maso“! Jak už bylo uvedeno na samotném začátku článku, tak výsledky studie od agentůry EIA, jsou skutečně šokující. Odhaduje se, že koncentrace rtuti v mase se mohla místo obvyklých a vládou schválených hodnot, tedy nějakých 0,4 (jakési jednotky ppm), pohybovat mezi čísly 18 až 20 ppm. Samotná agentura EIA se k celému případu ohledně rtuti ve velrybách, prodávaných v Japonsku vyjádřila těmito slovy, cituji:

Znovu a znovu, naše analýzy kytovců prodávaných v Japonsku, ukázaly, že jsou prolezlé rtutí a dalšími znečišťujícími látkami, které představují vážné ohrožení lidského zdraví,“ uvedla Clare Perry, šéfka EIA kampaně.

Tím, že je umožněno japonským spotřebitelům kupovat a jíst tyto toxické látky v nevědomosti o velice reálných rizicích, které představují, japonská vláda a společnost Yahoo! Japan neplní své povinnosti řádné péče.

EIA vyzývá jak vládu, tak všechny prodejce velrybích a delfíních produktů v Japonsku, aby zastavili tento hazard se zdravím spotřebitelů a přijali rychlá a okamžitá opatření k jejich odstranění z trhu.

Agentura ve svém prohlášení také dodává, že u více jak poloviny produktů, nebylo upřesněno ani o jaký druh kytovce v balení se jedná, což je v hrubém rozporu s japonským zákonem.

Na závěr by bylo dobré si říci ještě nějakou tu poznámku, ohledně rtuti v kytovcích, lovených v Japonsku (co já vím proč, třeba se tam budete chtít jednou odstěhovat a taková velrybí ploutev, Vám třeba přijde i k chuti).

Je vědecky prokázané, že lidé, kteří dlouhodobě konzumují velrybí a delfíní maso se mohou setkat s nepříznivým, hlavně nervovým a paměťovým vývojem plodu, výjimkou nezůstává ani „nastartování“ Parkinsonovy choroby, hypertenze či arteriosklerózy.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů