10 milionů šekelů pro Drúzy v Sýrii

775
Print Friendly, PDF & Email
10 milionů šekelů pro Drúzy v SýriiZdroj: www.eretz.cz
10 milionů šekelů pro Drúzy v Sýrii
Zdroj: www.eretz.cz

Více než 10 milionů izraelských šekelů, tedy něco kolem 65 milionů, českých korun vybrala Drúzská sionistická rada Izraele, která tyto peníze chce použít pro své lidi v Sýrii, kterou momentálně sužuje občanská válka a zároveň tak trápí i zmíněné Drúzy, kteří zde žijí jako národnostní a náboženská menšina. Tyto informace poskytl duchovní vůdce izraelské komunity, šejk, Maufak Taríf.

S dalšími informacemi, konkrétně s přesnější vybranou částkou, přišel předseda sionistické rady Izraele, Atta Farhat ,který upřesnil informace, okolo vybrané částky, pro své lidi v Sýrii. Uvedl, že pro Drúzy v Sýrii se vybralo něco kolem 11 milionů izraelských šekelů, přičemž nezapomněl zdůraznit, že Drúzové jsou plně oddáni Izraeli a sbírka pro tyto lidi v Sýrii, jež žijí v zemi, sužované válkou, ještě probíhá.

Kolik peněz se pro tyto lidi vybralo jsme si už uvedli. Ale víme, nebo spíše, víte o těchto lidech něco víc? Pokud ne, tak teď máte příležitost se to dozvědět.

Drúzská vlajkaZdroj: www.eretz.cz
Drúzská vlajka
Zdroj: www.eretz.cz

Druzové, co to je, kde a jak to žije?

Drúzové je nábožensko-etnická komunita, která své útočiště našla hlavně v Izraeli a v Sýrii. V současné době ale tyto lidé žijí ve čtyřech zemí a to v již zmíněné Izraeli, Sýrii, Libanonu a Jordánsku. Pokud bychom si z těchto lidí, měli v něčem, vzít příklad, pak konkrétně, ze dvou jejich vlastností a to z věrnosti, kterou prokazují vůči své vlasti a ze soužití. Tito lidé totiž dokáží, přes veškeré problémy, udržet své vztahy v rámci své komunity. A to dokonce až do takové míry, že občas dochází i k přeshraničním drúzským sňatkům.

Přijde-li pak slovo až na válku v Sýrii, tak zde by bylo dobré podotknout, že tito lidé (Drúzové), ačkoliv jsou považováni za národnostní menšinu, tak v Sýrii bojují vedle vládních sil, prezidenta Bašara Assada, kterého se různé sunitské islamistické skupiny, snaží už pěknou dobu svrhnout. Důvodem, proč Drúzové bojují na straně Bašara Assada je jejich obava z krutého režimu islamistů, který se obecně považuje za tvrdší diktaturu, než je diktatura Assadovi vlády.

Poznámka: Současná občanská válka v Sýrii započala mírnými protesty proti Assadovi, které se ovšem Assadovím krokem, který proti mírumilovným lidem poslal tvrdou odpověď, proměnili v krveprolití. Následkem tohoto Assadova tvrdého činu proti lidem se na protivládní straně, prosadili radikální militanti, dnes především z tzv. Fronty al-Núsra a Islámského státu.

Následkem všech těchto nepokojů bylo a je samozřejmě „hromada“ mrtvých lidí, mezi nimiž se nemůžou nenacházet i Drúzové, kteří podle nejnovějších informací, však zas neutrpěli takové ztráty, jako jiní. Je však jasné, že i zde lidé umíraly a velká spousta jich musela opustit své domovy, aby se mohly vydat na bezpečnější místa Sýrie.

Zrovna nedávno, je tomu jen několik dnů, Drúzové žijící v Sýrii umírali. A to při několika islamistických útocích, které v samotných Drúzích, vyvolali velké pobouření a nyní žádají Izraelskou vládu o zásah. Samotné nedávné, tragické události vyvolali i několika tisícovou demonstraci Drúzů v severoizraelském drúzském městě Dalijat a-Karmel (Daliyat al-Carmel), kde tyto lidé žádali izraelský zásah na ochranu syrských Drúzů.

Drúzská hvězdaZdroj: www.eretz.cz
Drúzská hvězda
Zdroj: www.eretz.cz

Na tento krok Drúzských občanů, Izraelská vláda odpověděla tvrzením, že v současné době není připravena, přijímat syrské uprchlíky. Pokud by se situace ale nadále zhoršovala, Izrael je připraven těmto lidem pomoci a to ve formě, vytvoření jakési bezpečné zóny na syrském území, konkrétně hned u syrských hranic.

Možná vám nyní vrtá hlavou, proč že vlastně Izrael nechce, defacto „svým“ lidem pomoci? Jak to, že je nechává na území, v zemi, kde řádí občanská válka? Důvodem k takovému kroku Izraele je zas a jen politika. Syrští Drúzové jsou totiž, věrní převážně Assadově vládě a ta je s tou izraélskou vládou, bohužel v nepřátelském vztahu.

Takřka jedinou výjimkou, kdy Izrael je ochoten poskytnout humanitární pomoc a je to do jisté míry pro Drúzy, nefér, je pomoc těm skupinkám syrských povstalců jež žijí poblíž syrsko-izraelské hranice a slíbí, že nebudou útočit na syrské Drúzy. V souvislosti s pomocí syrských skupin se ozval i izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, který důsledně vyloučil, že by mezi příjemci izraelské pomoci byla Fronta al-Núsra.

Co se týká špatných podmínek téměř 800 tisícových drúzských komunit v Sýrii, tak na ně upozornil, drúzský poslanec izraelské pravicové strany Likud, Ajúb Kara. Který konkrétně tvrdí, že podmínky pro tyto v této zemi se velice zhoršili během posledních 2 měsíců. Také řekl, že vládní síly izraele, nejsou v současnosti schopny bránit Drúzy před džihádisty, což samozřejmě syrské Drúzy vede ke snaze opatřit si zbraně k sebeobraně.

A k Drúzům se krom izraelského politika, Ajúba Kara vyjádřil i Atta Farhat, který znovu zdůraznil, kam sbírka peníz skutečně „půjde“. Podle něj je cílem této finanční sbírky poskytnout poskytnout humanitární pomoc Drúzům a nesmí být považována za politický krok na podporu té či oné strany syrské občanské války. Ajabu Kary pak jen dodává, že tyto peníze „pocestují“ přímo k vůdcům syrské drúzské komunity a budou použity pravděpodobně na nákup zbraní.

Ajabu Kary k tomu sám řekl, cituji:

„Na založení ozbrojených sil to nestačí, ale je to alespoň začátek“

Zajímá-li vás pak to jak, že se vlastně nastřádané peníze k drúzským vůdcům dostanou, tak celý transport peněz bude probíhat pomocí bankovního převodu, přes Jordánsko. Ano dámy a pánové, přes Jordánsko, čtete správně a není to chyba ani v tisku, přes Jordánsko. Důvod takového transportu peněz byl v souvislosti s pomocí Drúzům, zmíněn už výše. Všechno se totiž odvíjí od vztahů mezi Sýrií a Izraelem, který je momentálně nepřátelský, přesněji řečeno válečný a to kvůli

syrskému útoku na čerstvě vzniklý Izrael, který se odehrál v roce 1948 (válečný stav tedy trvá už více jak 60 let). Od té doby je přímý převod peněz do nepřátelského státu, podle izraelského práva nezákonný.

Z tohoto důvodu budou s penězi dělány takovéto „čachry.“

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů