Visegrádská čtyřka, coby záchranný tým pro Ukrajinu!

Visegrádská čtyřka, coby záchranný tým pro Ukrajinu!Zdroj: www.tyden.cz
Visegrádská čtyřka, coby záchranný tým pro Ukrajinu!
Zdroj: www.tyden.cz

Visegrádská čtyřka, spolek dohromady, čtyř států, České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, který je znám krom své polohy, ve středu Evropy, také tím, že dokáže velice dobře urovnávat regionální vztahy. A právě kvůli těmto regionálním vztahům byla tato čtveřice států, uprostřed Evropy, pověřena úkolem provést realizace reforem na Ukrajině, jejichž důsledkem by měla být mírnější krize, která nyní na Ukrajině, běží na plné obrátky a může mít i globální následek.

Celý plán, chopit se reforem na Ukrajině vznikl přímo na schůzi, Visegrádské skupiny, která se konala v půli prosince a na níž si všichni členové rozdělili tzv. „sféry reforem.“ Slovensko si vzalo na starost vše, co se týk energetiky, Polsko má za úkol, decentralizovat Ukrajinu a zvýšit efektivnost řízení veřejných financí. Posledními dvěma členy je Maďarsko Česka republika, která převzala odpovědnost za zklidnění společnosti, školství, a média. Na Maďarsko zbyly sféry hospodářské politiky a rozvoj malého a středního byznysu.

Pokud bychom se začali zabývat zkušenostmi, které jednotlivé státy ve střední a východní Evropě, mají a jsou zároveň členy Visegrádské skupiny, tak například Česká republika, podle ruského vědce, Vladislava Belova zaujímá v Evropské unii, důležité postavení. Dále mluví sám Vladislav Belov, cituji:

Česká republika dokázala předstihnout mnohé členské země Evropské unie, pokud jde o zahraničně ekonomický obrat, mimo jiné s Ruskem. Česká republika vyváží v první řadě stroje a zařízení. V tom spočívá potenciál zahraničně ekonomické spolupráce.

Ukrajina dokonce sama navrhla členům Visegrádské skupiny, své členství a vyzvala toto čtyř-členné sdružení, aby se transformovalo na pětičlenné. To bohužel, ale z hlediska hluboké krize Ukrajiny a kontroverzním postojem EU, není možné zrealizovat.

Nejdůležitějším kritériem ukrajinské krize pro státy střední a východní Evropy je však i nadále energetika, protože Ukrajina se bez svých zpětných dodávek, jak z Polska tak třeba i ze Slovenska vzdát nemůže. Podle posledních zpráv byly zpětné dodávky několikrát obnoveny, přičemž množství dováženého plynu se zvyšuje, každým měsícem. Jen pro srovnání: za září 2014 dovezla Ukrajina ze Slovenska téměř 779 milionů krychlových metrů plynu, v říjnu 809,3 milionů a v listopadu 884,4 milionu krychlových metrů plynu.

Celý tento proces vyvážení plynu na Ukrajinu, ovšem pro samotné Slovensko, vyvolává velice nebezpečné riziko. Slovensko je v tomto okamžiku, víceméně povinné posílat Ukrajině plyn, který si od Ruska zakoupí. Tohoto případu si všiml maďarských operátor dopravního systému, společnosti FGSZ a na určitou dobu, zastavil dovoz plynu na Ukrajinu. Celou situaci vysvětlil větší, vnitřní spotřebou plynu.

Zdroj: Hlas Ruska

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář