Včely, opět zaznamenán úhyn

O tomto problému jsem již na Bloumateli psal 10.1.2014, tedy před necelým měsícem, v rubrice „Příroda“ (příspěvek zde). Dozvěděli jsme se, že v důsledku lidské činnosti vyhynulo v průběhu let 2005 až 2010 zhruba třináct miliónu rojů včel, hlavně ve Velké Británii. Jen tak pro připomenutí.

Včely, opět zaznamenán úhyn
Včely, opět zaznamenán úhyn Zdroj: www.skudci.com

Jenže tento incident se znovu objevil a bohužel už to není jen ve Velké Británii, ale i v Německu, USA, Rakousku, Izraeli a dalších světových regionech. Odborníci varují, že tento problém může vážně prohloubit potravinovou krizi.

Nejvíce se to dotklo asi USA, kde následkem vyhynutí včel, prudce klesla úrodnost ovocných plodin, jedná se třeba o mandlovníky, či jabloně. USA se snažili tento problém vyřešit přesunem úlu z jiných míst, nebo si dokonce dováželi úly ze zahraničí, jenže účinek byl malý a včelstva stejně ve velké míře zahynula.

Jenže proč včely hynou?

Samozřejmě, že největší podíl na tom má člověk. Viz.minulý článek: „Rostlin je hodně, včel nedostatek“ – zde. V tomto příspěvku jste se například mohly dozvědět, že včely zabíjí, používání pesticidu. Jenomže teď se jedná o jiný případ. Na vině jsou samozřejmě i lidé, ale i také sama příroda, konkrétně mouchy, klíšťata a speciální brouci. Všechno je to v podstatě stejné, nebo lépe řečeno, všichni tito víceméně „škůdci“, vyžírají včely zevnitř. To způsobí, že včela slábne a nakonec zemře. Jenže, ještě horší je snad to, že pokud nakažená včela naklade vejce, tak i sami vejce jsou nakažená. Včely obecně, nemají schopnost čelit virům.

Jak řekl zkušený včelař, cituji:

Včely, stejně jako lidi, onemocní, když nemají zdravou životosprávu. Když jsme včely ochočili, začali zapomínat, jak existovali v divoké přírodě a samy sebe zabezpečovat. Odnaučili jsme je a z toho všechny ty nemoci.“

Pokud včely budu nadále takto vymírat, naše planeta se zcela změní, protože v současné v době většinu rostlin, zhruba 80%, opiluje hmyz. Tento fakt souvisí i s tvrzením Alberta Einsteina, který řekl, že pokud vyhynou včely, tak do čtyř let vyhyne i samo celé lidstvo.

Zdroj: Hlas Ruska

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář