Ukrajinský, ekonomický infarkt

Ukrajinský, ekonomický infarkt
Ukrajinský, ekonomický infarkt
Zdroj: www.ceskatelevize.cz

S tím jak Ukrajinu svírá občanská válka, upadá i tamější ekonomika a to ve všech odvětvích. Nynější ukrajinská situace by se dala charakterizovat, jako krize. Podniky v některých městech, jako třeba v Doněcku úplně stojí. A směr, kterým se vydalo hlavní město Ukrajiny, Kyjev – omezení ekonomických vztahu s Ruskem, tomu dávají skutečnou korunu.

Podle politologa Vladimíra Štola, se Ukrajina drží na samé hraně, mezi existencí a krachem. Důvodem, proč Ukrajina ještě nezkrachovala, jsou její staré rezervy. Ovšem ani tyto rezervy, nevystačí Ukrajině věčně, už teď je snížení životní úrovně, díky občanské válce, velmi znatelné. Klesají příjmy a sociální dávky se v podstatě nevydávají.

Sám Vladimír Štola dodává:

Už to na sobě reálně pocítili všichni obyvatelé, především nepracující, kteří pobírají sociální dávky od státu. Pomoci mohou jedině ty půjčky, které poskytl Západ a před ním ještě i Rusko. Myslím si ale, že se tyhle prostředky prostě „projídají“.

K samotné situaci na Ukrajině se vyjádřila i analytička, Anna Kokorevová, která tvrdí, že občanské střetnutí, postihlo zrovna oblasti (Doněck a Luhansk), které jsou tahounem celé ukrajinské ekonomiky. A to je také příčinou, že všichni experti vidí šanci na uzdravení ukrajinské ekonomiky naprosto minimální. Co se týká finanční pomoci, tak tu Ukrajina dostává od USA a EU, ovšem Ukrajinské, pozitivní účinky se nedostavují.

Sama Anna Kokorevová, říká proč:

Pomoc, kterou poskytují MMF a USA, není příliš velká. Sotva stačí na to, aby Ukrajina splatila dluhy, na nic víc. Na významné infrastrukturní potřeby, na obnovení ekonomiky jsou tyto prostředky nedostačující. Ukrajinská vláda teď vydává prostředky převážně na zbraně. Není vyloučeno, že se jedná právě o ty prostředky, které jí poskytly MMF a USA.

To že Ukrajina dostává malou finanční pomoc, to nám nesmí být divné, protože USA, spolu s EU, si chtějí Ukrajinu nechat pod palcem, aby plnila rozkazy, které přijdou buď z USA, nebo EU a díky ní zlikvidovat Rusko. Proto Ukrajině poskytují takové půjčky, jimiž si Ukrajinou kupují. Tato situace může trvat, když málo, tak pět let. To bude mít pro Ukrajinu likvidační následky, protože jenom HDP, kleslo za poslední čtvrtletí, o více jak 1% a výroba, konkrétně strojírenská se snížila o 17%. Hůř je na tom už jen zemědělství a lesní hospodářství, kde byl zaznamenán pokles 25%.

Zdroj: Hlas Ruska

Ukrajinský, ekonomický infarkt
Počet hlasů: 1
Průměr: 3

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář