Ukrajinský dluh: Takřka vše dohodnuto, háček jediný: Kdo to zaplatí?

Ukrajinský dluh: Takřka vše dohodnuto, háček jediný: Kdo to zaplatí?Zdroj: www.alzheimernf.cz
Ukrajinský dluh: Takřka vše dohodnuto, háček jediný: Kdo to zaplatí?
Zdroj: www.alzheimernf.cz

Takováhle by měla být jednání, takhle by to mělo svištět v Bruselu, každý den. Naši Evropští soudruzi, společně se zástupci Ruské federace a Ukrajiny se 21. října, dohodli v podstatě na všem, co se týká aktuálního ukrajinského dluhu. Shodli se na celkové dlužné sumě, která i po slevě ze strany Ruské federace, činí zhruba 3,1 miliardy dolarů. Rovněž se dohodli také na tom, kolik je třeba zaplatit, pro nadcházející zimní dodávky plynu, které by měli Ukrajině vydržet až do Jara nadcházejícího roku. Počítá se s cenou 1,6 miliardy dolarů, pokud vezmeme v potaz, že za tisíc kubických metrů Ukrajina dá 385 dolarů.

Jenže to jsou jen dohody, otázkou ovšem zůstává, kdo tohle všechno zaplatí. V Češtině na to existuje pěkné slovo „vykešuje“ :).

Zájem o pomoc Ukrajině projevili konkrétně dvě strany. Jednou stranou je Německo s Angelou Merkelovou, jež  řekla, že Německá strana včetně Evropské unie (počítejme to jako jednu stranu), nebude platit veškerý vzniklý Ukrajinský dluh za plyn. Patrně největším důvodem, proč vlastně Německo, společně s EU, nechce Ukrajině dluh zaplatit, je ztráta 3 miliard dolarů, které Ukrajině poslal Mezinárodní měnoví fond (MMF). Tato částka, která byla posílána, speciálně za účelem, splacení dluhu, se jaksi, ztratila a nikdo o ní už nic neslyšel. I přes tuto nedůvěru, která se mezi ukrajinskou vládou a Evropskou unií, včetně Německa, postavila, je Evropská unie, včetně ekonomicky vedoucího Německa, ochotná Ukrajině půjčit jednu miliardu dolarů.

Další a druhou stranou, která chce Ukrajině pomoc je Rakousko. Rakouský kancléř, Werner Faymann, konkrétně řekl, že je nadmíru důležité, aby Evropa měla zajištěně nepřetržité dodávky plynu v zimním období, konkrétní sumu, kterou by mělo Rakousko přispět Ukrajině, ale nezmínil.  Konečná výše finanční pomoci Ukrajině, by měla být známa až po schůzi v Bruselu, kde se tato pomoc, stane hlavním tématem.

No a jako vždy se ani tyto zprávy, které se týkají Ukrajinského plynového dluhu, neobešly bez polických komentářů, tady vám maté některé z nich.

Začneme prezidentem, Ruské plynárenské společnosti, Sergejem Čižovem, podle něhož bude řešení Ukrajinského, plynného problému, snazší až po nynějších Ukrajinských volbách. Důvodem je vláda, Evropa totiž až do těchto voleb byla s půjčkami vůči Ukrajině, velmi opatrná, protože se nevědělo, kdo se na Ukrajině chopí vlády a co s penězi udělá. Nyní by s novou vládou mohlo být do celého plynného problému, vnešeno trochu více světla a jasnosti.

Sergej Čižov k plynnému problému a dluhu Ukrajiny, řekl toto, cituji:

Evropa zaplatí, protože jiné východisko prostě nemá. Ukrajina se reálně nachází ve stavu státního bankrotu. Peníze nemá. Bude to vázaný úvěr nebo půjčka od EU nebo Mezinárodního měnového fondu, která bude tvrdě a zcela spojena pouze s dodávkami plynu. Půjčku odkládali do voleb do Nejvyšší rady. V Evropě chtějí dát peníze těm lidem, kteří přijdou nadlouho a seriózně.

S dobrým výsledkem schůzek v Bruselu, ovšem nesouhlasí někteří plynoví pesimisté. Jedním z nich je i expert Nikolaj Podlevskich, podle něhož má Evropa strach z pokračující finanční nespolehlivosti Kyjeva.

Konkrétně řekl, cituji:

Částky, které potřebuje Ukrajina na to, aby mohla předem zaplatit za plyn, nejsou pro Evropskou unii nijak velkou zátěží. Evropa ale nechce dávat Kyjevu půjčku, když existuje jen malá pravděpodobnost toho, že bude vrácena. Evropští politici, kteří budou podepisovat záruky takové půjčky, budou v podstatě podepisovat to, že daňoví poplatníci přijdou o své peníze. Proto nikdo nijak zvlášť nehoří touhou zpečetit podobnou dohodu svým podpisem.

Co nám zbývá? Patrně nic jiného než počkat a doufat, že vláda, která nastoupila na „Ukrajinský trůn“ se ukáže být lepší vládou, než byla vláda pučistická a vláda Viktora Janukoviče.

Zdroj: Hlas Ruska

Ukrajinský dluh: Takřka vše dohodnuto, háček jediný: Kdo to zaplatí?
Počet hlasů: 1
Průměr: 5

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář