Turecko-izraelské vztahy možná znovu ožijí

Turecko-izraelské vztahy možná znovu ožijí
Turecko-izraelské vztahy možná znovu ožijí
Zdroj: www.novostipmr.com

Turecko-izraelské vztahy, které se mezi těmito dvěma zeměmi vyostřili začátkem září, roku 2010 se s největší pravděpodobností dostanou na zcela novou, přátelskou úroveň. S informací o možném znovu-navázání dobrých vztahů přišel turecký ministr zahraničí, Melvut Cavusoglu. Ten konkrétně řekl, že Turecko by mohlo v dohledné době, společně s židovským státem, Izraelem, vydat nové prohlášení v němž světu jednoznačně potvrdí, nové přátelské vztahy.

O prohlášení, které učinil, turecký ministr zahraničí, Melvut Cavusoglu se v pondělním příspěvku, zmínil také tamější deník, Hurriyet. Ten pouze doplnil informaci o celém ministrově prohlášení a sdělil, že Melvut s těmito slovy, ohledně nových turecko-izraelských vztahů, přišel na zasedání kabinetu, jehož účastníkem byl mimo jiné i prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle Melvuta bude prohlášení o obnovení vztahů mezi Izraelem a Tureckem dokončeno během pár dnů.

Co se týká turecko-izraelských vztahů, tak důvodem pro jejich, téměř šestileté přerušení byla neučiněná omluva Izraele za údajné zabití až 10 lidí (tureckých státních příslušníků) na palubě lodi Mavy Marmara. Ta podle dostupných informací se svým humanitárním nákladem jela pomoci, obklíčeným lidem v pásmu Gazy.

Jak lze ale z dnešní situace vydedukovat, tak se na vše, co se již stalo, nejspíše již zcela zapomnělo. Této skutečnosti nahrává fakt, že se před několika dny, konalo ve švýcarském Curychu jednání, jehož výsledek, jednoznačně přinesl pokrok v úsilí o smíření.

Uvedený pokrok, následně potvrdil i úřad izraelského premiéra. A jen o pár dní později (ode dneška, přesně před dvěma týdny) o defacto hotové smírčí dohodě, informovala také televize Haber Turk TV. Té se se svými informacemi svěřil, mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje, Omer Celik, který konkrétně uvedl, že v rámci již zmíněné smírčí dohody se budou mezi hlavními městy, obou států projednávat otázky kompenzací. Krom toho se ale také předpokládá, že by mělo dojít k oboustranné výměně velvyslanců, či z izraelské strany, k restartu vývozu plynu do Turecka.

Zdroj: Hlavné správy

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář