Spojené státy zas vystrkují růžky, tentokrát vůči Číně

Spojené státy zas vystrkují růžky, tentokrát vůči ČíněZdroj: www.byznys.ihned.cz
Spojené státy zas vystrkují růžky, tentokrát vůči Číně
Zdroj: www.byznys.ihned.cz

Politické napětí mezi Ruskem a Spojenými státy, i nadále trvá, stejně tomu je i na Ukrajině, kde už více jak rok, zuří občanské boje a nynější Ukrajina se ocitá, doslova na hranici existence. A aby toho nebylo málo, tak vedle tohoto, globálně probíraného témata, nebo lépe řečeno konfliktu, se rodí konflikt nový – tentokrát mezi Spojenými státy a Čínskou, lidově demokratickou republikou.

Za všechno pravděpodobně může americký, vojensko-námořní letoun s označením „Boeing P-8 Poseidon.“ Posádka tohoto letounu byla ve středu večer, celkem 8krát varována, čínskou stranou, že přelétá ve vzdušném prostoru, nad jihočínským mořem, přesněji řečeno v blízkosti Spratlyových ostrovu a následně také vyzvána k opuštění tohoto vzdušného prostoru.

Navíc jak se ukazuje, tak podle dosavadních zpráv se celá tato událost, odehrála jen tři dny po té, co se 17. května, situace v jihočínském moři, stala hlavním bodem pro setkání jihočínského předsedy, Ťin-pchinga a amerického ministra zahraničí, Johna Kerryho.

Poznámka autora: Možná se teď ptáte „V čem, že je ten problém?,“ „Proč dochází ke zvyšování napětí mezi USA a Čínou?“ Odpověď na tyto dvě otázky je jednoduchá: Čína má prostě ve zvyku si své území chránit, zvlášť když jde o území jako je Jihočínské moře, které je z hlediska Číny, považováno za výsostné vody. Číňané jsou prostě na porušování územních nároků, velice citliví, zvlášť ve chvíli, kdy se celá událost odehraje jen tři dny po sjednání podmínek. Vypadá to ale, že se se vším budou muset smířit.

Americká média totiž přišla se zprávou, že Spojené státy budou poblíž Spratlyových ostrovu, průzkumných letounů, (jako byl ten ze středenčního večera na jehož palubě se krom posádky nacházeli také novináři), posílat více. A nepůjde jen o průzkumná letadla, ale také americké bojové lodě, které by se podle tvrzení amerického tisku, měli pohybovat jen několik kilometrů od již zmíněných ostrovů.

V souvislosti s americkým porušováním územních nároků Číny se vyjádřil i expert, Dmitrij Mosjakov, který celou celou věc hodnotí jako velice nebezpečnou. Jeho slova zní konkrétně takto, cituji:

USA všemožně provokují Čínu k akcím na ochranu území, které pokládá za své. Provokuje to každou chvíli eventuální srážku. Situace se vyhrocuje, a je velké nebezpečí toho, že nějaký konflikt mezi výzvědnými a hlídkovými letouny a loděmi může přerůst do vojenského incidentu. USA všemožně ukazují svou schopnost a odhodlání k akcím v tomto regionu. Pokoušejí se přesvědčit všechny o tom, že jsou připraveny zdržovat Čínu silou, a to může vyprovokovat velmi vážný konflikt.

K situaci se ale vyjádřil i vojenský expert, Konstantin Sivkov, který svůj názor na dopad události, mezi Čínou a USA v Jihočínském moři, sdělil poněkud otevřeněji. Jeho slova znovu odcituji:

Válka v plném rozsahu nebude. Na to nepřistoupí ani USA, ani Čína. Vysoká úroveň napětí bude mít za následek lokální srážky. Nemohu vyloučit jednotlivé lokální vzájemné útoky námořních seskupení a potopení lodí.

Když jsme u těch vzájemných útoků, tak bychom u nich, ještě chviličku zůstaly. I přes to, že to tak nemusí vypadat, tak oba dva národy, jak Čína, tak i USA, chtějí své vztahy znovu vzkřísit. Příležitostí k tomuto vzkříšení by se měli stát, další kola strategických a ekonomických dialogů, které jsou těmito státy naplánovány na léto. Zmíněnému usmiřování, ale konec nebude. Pokračováním by se měla stát návštěva čínského předsedy Si Ťin-pchinga, která je naplánována na podzim.

TO VŠECHNO BY SE MĚLO STÁT A OBĚ ZEMĚ SE NA TYTO DVĚ UDÁLOSTI, VELICE PEČLIVĚ PŘIPRAVUJÍ. ZDÁ SE TEDY, ŽE USMIŘOVÁNÍ TĚCHTO, DVOU NÁRODŮ JE V PLNÉM PROUDU (jak se lidově říká „všechno klape, jako hodinky“). JENŽE JE TU HÁČEK. TÍM HÁČKEM JE SMĚR, KTERÝM SE OBĚ ZEMĚ USMIŘUJÍ.

K tomu totiž dochází, jen ve zmiňovaných, dvou záležitostech, tedy v plánování strategických, popřípadě ekonomických dialogů a návštěvy čínského předsedy, nikoliv však v záležitostech, točících se kolem Jihočínského moře.

Výsledkem celého již, několikrát zmíněného, Americko-čínského usmiřování může být tedy to, že obě země, stejně nikdy nenajdou společnou řeč. A důvodem budou právě nevyřešené problémy (naschvály) USA vůči Číně.


 

Pro ty, co to nepochopili, zkusím vysvětlit znovu: Dejme tomu, že by se Čína se Spojenými státy usmířili. Všechno by bylo v pohodě, obě země by si navzájem „drželi dveře.“ To všechno by ale skončilo ve chvíli kdyby „přišla“ řeč na nějaké akce v Jihočínském moři, tedy na téma, které nebylo projednáno, nebyly ustanoveny žádné podmínky a pravidla.

Zprvu by se to obě země, snažili nějakým způsobem vyřešit. Ale ve finále bychom tu stejně nejspíše měli, stejnou situaci, jako před usmířením.

Zdroj: Sputniknews

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář