Rusko je daleko bohatší než si můžeme myslet. A nehraje v tom roli jen ropa a zemní plyn

Rusko je daleko bohatší než si můžeme myslet. A nehraje v tom roli jen ropa a zemní plyn
Rusko je daleko bohatší než si můžeme myslet. A nehraje v tom roli jen ropa a zemní plyn
Zdroj: www.ssrp.sk

Ruská ekonomika nebyla nikdy ve světě, nějak velice oblíbená. I přes to, však si řada politiků a státníků, nechala své připomínky vůči této ekonomice pro sebe. Zmíněné komentáře a připomínky se začali na ruskou ekonomiku nabalovat až s „příchodem“ ukrajinské krize a politického napětí mezi Ruskem a Spojenými státy. A jsou to právě Spojené státy, konkrétně americký republikánský senátor, John McCain, který si jako první, jménem USA už po několikáté, znovu rýpli do Ruska, konkrétně do ruské ekonomiky. Celou tamější ekonomiku nazval jednou obrovskou „čerpací stanicí, vydávající se za stát“. Na toto označení, takřka ihned reagoval expert na ruskou ekonomiku, Mark Adomanis, který toto a mnohá další tvrzení ze stran mnohých politiků a ekonomů, vyvrací.

Konkrétně tvrdí, že ruská ekonomika, není závislá (živena), pouze z prodeje ropy a zemního plynu a že i bez těchto surovin, by se Rusko obešlo. Tomu konec konců nasvědčuje i ruské HDP, které by i přes to, že by Rusko nemělo, nebo vyčerpalo všechnu ropu a zemní plyn, bylo vyšší než HDP v Bulharsku a Rumunsku dohromady.

Na druhou stranu, musíme uznat, že pokud by Rusku nerostné bohatství, došlo, utrpělo by velice nepříjemné ztráty a určitě by se „setkalo“ i s mnoha problémy, které se k ropě a zemnímu plynu, vztahují. ALE ztráta ropy a zemního plynu, by to pro Rusko nebyla naprosto devastující.

A to z jednoho prostého důvodu: Rusko ač se to na první pohled nemusí zdát, tak nedisponuje pouze obrovskými zásobami ropy a zemního plynu, ale ve své zásobě má i velice rozvinutá jiná odvětví, která sice asi nikdy nedosáhnou světových měřítek, ale pořád se Rusku secakramenski, vyplatí. A to zvlášť v případě, pokud dojde ropa a zemní plyn, pak rozvinutá jiná odvětví, představují doslova záchranný padák pro Rusku, či pro daný stát, jež je závislí na ropě.

Na to abychom si toto tvrzení, společně s tvrzením, že Rusko nedisponuje pouze ropou a zemním plynem a že by bylo schopné v případě vyčerpání nerostných surovin přežít, obhájili musíme se podívat na čísla. Těmi čísly se nemyslí nic jiného, než výsledky světové banky za rok 2013, jež „mluví“ o ziscích z prodeje nerostných surovin, které v Rusku sice tvoří velkou část (20 %) tamní ekonomiky, ale oproti jiným ropným státům je ruský výsledek ten nejmenší. Například takový Kuvajt je na ropě a zemním plynu závislý ze 60 %, dále třeba Saudská Arábie u které je evidováno více jak 47 % a mohli bychom pokračovat třeba Libyí, či Irákem, kde podíl zisku ropy a zemního plynu na tamější ekonomice, sahá je o něco málo níže než ve zmiňované Saudské Arábii. Dokonce i v takových státech jako Ázerbájdžán, nebo Kazachstán hrubý domácí produkt tvoří kolem 30 % ropa a zemní plyn.

Velice zajímavé by bylo porovnat také hrubý domácí produkt, vztahující se na jednoho obyvatele, pokud bychom do toho nepočítaly zisky z přírodních zdrojů. Myslím si, že je vskutku zbytečné tady psát, kdo by se stal vítězem. Ale stejně, napíšu to. Pro ty, co nevědí, tak by se vítězem jednoznačně stalo Rusko, které by díky svým mnoha rozvinutým, jiným odvětvím, dokázalo každému ruskému občanovy vyplatit až 19 000 dolarů, což je o 3500 více než v Bulharsku, o necelé 3000 méně, než v Polsku a asi o 1000 dolarů více než v Rumunsku. Jedná-li se pak o další ropné státy, tak třeba HDP Kazachstánu, činí na jednoho obyvatele 15 500 dolarů. Dále je jsou čísla uvedená v tabulce.

  • Venezuela – 13 500 dolarů
  • Libye – 12 000 dolarů
  • Ázerbájdžán – 10 500 dolarů
  • Irák – 9 000 dolarů

Co tedy lze říci závěrem? Nelze tvrdit, že by se Rusko při vyčerpání ropy a zemního plynu mohlo dále držet, pevně na nohou. Přeci jenom vliv zisků z ropy a zemního plynu je v Rusku, pořád velice silný, rozhodně nejsilnější ze všech odvětví. Je ale také naprostou blbostí, tvrdit, že pokud Rusku dojde ropa, tak je defacto po státě (přirovnávat Rusko „čerpací stanice vydávající se za stát“). Měli bychom si uvědomit a to platí také v případě amerického, republikánského senátora, Johna McCaina, že Rusko má, jak už bylo mnohokrát napsáno, spoustu dalších, rozvinutých oblastí, které mohou v kritickém případě zmírnit, případný ekonomický pád Ruska. S tím do velké míry souvisí i závislost Ruska na přírodních zdrojích, které jsou oproti jiným státům, neporovnatelně menší.

Rusko je bohatší než si můžeme myslet. Pokud nevěříte, tak se podívejte zpět na přehled HDP na jednoho občana. Rusko a Rumunsko jsou skoro na stejné úrovni. A to je prosím započítané HDP, bez přírodních zdrojů. Pokud by tedy Rusko ztratilo ropu atd… propadlo by se na úroveň Rumunska. Což asi pro Rusy bude nepříjemné, ale nikoliv devastující.

Zdroj: Eportal

Rusko je daleko bohatší než si můžeme myslet. A nehraje v tom roli jen ropa a zemní plyn
Počet hlasů: 2
Průměr: 3

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář