Rok 2015 by mohl být rokem ekonomických změn

Globální ekonomikaZdroj:www.nasepenize.cz
Globální ekonomika
Zdroj:www.nasepenize.cz

Rok 2015 je před námi a spolu sním je tu také otázka, jak bude tento rok ekonomicky vypadat. Podle prvních, odhadů, by rok 2015 mohl být rokem ekonomických změn, rok který přinese výrazné zlepšení finanční a ekonomické situace. To je ale jen jedna stránka, celého „horoskopu“. Nyní přichází na řadu stránka druhá, tedy méně optimistické předpovědi: Podle těchto předpovědí by se problémy, které vypluli na povrch, během posledních pár let, zvláště na konci roku 2013 a celý rok 2014, mohli ještě více prohloubit.

O těchto problémech píše konkrétně deník, The Guardian, který mezi ty nejvíce viditelné problémy, řadí například: cenu ropy, hospodářské problémy Ruské federace a Ukrajiny, situaci, nebo čínskou a americkou ekonomiku, společně s vývojem kize v eurozoně.

Všechny tyto problémy si nyní rozebereme postupně:

Výše jsme začali ropou, tak i zde začneme ropu. Konkrétně v případě ropy, nazývané též jako černé zlato , analitici varují, že může dojít k tzv. „úvěrovému stresu,“ tedy k situaci , která nastala nyní, vlivem Spojených států a to sice, poklesem ceny ropy, která ovlivní spotřebitelskou poptávku a omezí tak výdaje společností. Právě tento pokles může velice ovlivnit také hospodářství ve Venezuele, nebo v Íránu. V konečném důsledku, zasáhne tento pokles i energické odvětví Spojených států a nejenom Ameriku, ale i třeba Rusko!

Právě Rusko, ruská ekonomika a s tím i blaho celého Ruska je na cenně ropy závislé. Pokud Rusko nezdolá své ekonomické potíže, které byly vyvolány kroky Spojených států, mohou následovat ekonomické potíže, konkrétně řečeno efekt, který se právem nazývá „domino“. Kdy státy sousedící s Ruskem, včetně států Evropské unie, sevřou stejné problémy.

Rok 2015 bude také rokem, ekonomického pozorování. Takřka všechny státy, budou s napětím koukat na dvě zatím největší ekonomiky světa. Na tu americkou, která je momentálně první a na tu druhu, čínskou, jež aktuálně drží druhé místo. Bylo by dobré zmínit, že minulý rok nebyl pro Čínu, co se ekonomiky týká, zrovna nejlepším rokem. Čína si totiž nedokázala poradit s velkým počtem promeškaných úvěrů, které byly součástí strategie „růstu za každou cenu“. Dokonce podobná situace nastala i v roce 2008! Kdybychom se zabývali vyhlídkami na příští, tedy už letošní rok, tak je nanejvýš pravděpodobné, že ekonomický růst Číny se v roce 2015 značně zpomalí. To ale nic nemění na tom, že do Číny bude v tomto roce mnohonásobně méně dováženého zboží a samotné levné, čínské zboží může vyprovokovat stav deflace (stav kdy peníze nabírají na hodnotě) a to například v eurozóně.

A samozřejmě jak jinak, nesmíme zapomenout ani na budoucí dějství ve státech, které se v minulém roce vůbec nejvíce, zmedializovali a to v nejsledovanější události, ukrajinský puč a válka s Ruskem. Řeč je samozřejmě o Spojených státech, které byly v tomto článku, rovněž několikrát zmíněny. Jaký bude pro ně rok 2015? Podle informací by Spojené státy mohl v tomto roce potkat problém v rozhodnutí Federálního (nenechte se oklamat slovem „Federální“ ve skutečnosti je to soukromé) rezervního systému o zvýšení základní úrokové sazby, která se nyní pohybuje na 0,25%. Vzhledem k tomu, že v poslední době se globální ekonomika umoudřila, je více než pravděpodobné, že by se tento ukazatel, mohl postupem času, zvýšit. To se ale nestane do té doby, dokud nebudou přesně zjištěné, následky této akce. Do doby než FED nezjistí následky, budou všichni investoři vyčkávat a světové trhy budou kolísat.

Poslední oblastí na kterou padne v tomto článku řeč, bude eurozóna. Rok 2015 bude pro tento spolek 27 zemí, rokem nejistoty. Do karet tohoto spolku totiž „fouká“ vítr z minulého roku. Tím větrem je hrozba deflace, která v minulém roce ohrožovala eurozónu a s níž si spolek evropských zemí, neuměl poradit. Rovněž si také neuměl poradit s prokázáním přesvědčivého růstu. Všechny tyto problémy by se podle informací, měli dostavit i v roce 2015. Tyto a ještě další fůru problémů se snažila před pár měsíci vyřešit Evropská centrální banka, bohužel metody, které použila skončili neúspěchem, nebo nezabrali na všechny problémy.

V současné době má Evropská centrální banka, podle listu, The Guardin, pouze jedinou možnost, nebo řekneme-li zbraň, jak situaci vyřešit. Je to kvantitativní změkčování, kdy centrální banky kupují velké množství finančních aktiv, aby dosáhli investování určitého množství peněz do ekonomiky. Tento způsob politiky nebyl v minulosti podporován, protože na odpor se stavělo Německo. Nyní ale nemá Evropská unie a Evropská národní banka na vybranou. Pokud nezvolí cestu kvantitativního změkčování, pak rok 2015 bude rokem paniky mezi investory Evropské unie.

Na závěr se pro rok 2015 nabízejí dvě cesty. První cesta nás provede čilou obnovou, na kterou některé státy čekají, od konce roku 2007 a která díky poklesu cen ropy, jež je dobrá pro spotřebitele, zapříčiní hospodářský růst USA.

No a nebo se vydáme cestou druhou, ve které nás čeká další recese, neboť nás doženou problémy, jež vznikly v letech 2008 a 2009 a kterým se již nedá vyhnout.

Zdroj: Euserver

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář