Putin chystajíc se do Íránu, vytváří na čele USA, vrásky

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Zdroj: www.jumalul.ro

Ruský prezident Vladimir Putin by v brzké době měl odjet na státní návštěvu do Íránu. S informací o Putinově brzké návštěvě, podala zprávu jak ruská, tak ale i íránská média, podle nichž by Vladimir Putin měl do Íránu dorazit nejpozději po ukončení Olympijských her v ruské Soči, jejichž konec je naplánován na 23. února.

S tím jak se ale Putinova návštěva Íránu blíží, začínají se uvnitř Spojených státu, „dít věci“. Nemůže býti totiž tajností, že Írán už delší dobu jde politicky v ruských stopách, což Spojené státy, hlavně tedy Washington, samozřejmě velice znepokojuje. A nemůže býti nejmenší pochyb o tom, že se obnovujících vztahů mezi Teheránem a Moskvou, Spojené státy z ekonomického hlediska, začínají obávat.

Důvody k obavám, Washingtonu jsou naprosto jednoznačné. Pokud se Ruská federace, znovu dá dohromady s Íránem, mohou společně vytvořit velice silnou konkurenci pro firmy, sídlící ve Spojených státech.

K tomuto závěru, navíc značně přispívá i poslední krok, který byl učiněn ze strany Evropské unie a Spojených států, vůči Íránů. Tím krokem je myšleno částečné zmírnění sankcí, vůči Teheránu k nimž došlo 20. ledna, tohoto roku a to dohodou za to, že Írán omezí svůj jaderný program.

Krom značného omezení sankcí vůči Íránu, může ale „kralování“ amerických firem, značně překazit také následující, zatím ale nepotvrzená dohoda mezi Ruskem a Íránem. Rusko je totiž ochotno zahájit nákup íránské ropy v objemu, čítajícím až 500 tisíc barelů ropy denně. A konečné stvrzení dohody by mohlo proběhnout právě následující návštěvě, kdy bude Írán hostit Putina.

V souvislosti s ruským nákupem íránské ropy a se sankcemi, které byli Evropskou unií a Spojenými státy na Teherán uvaleny a nyní, zmírněny, ruští diplomaté již nejednou říkali v odpovědi na americké výtky, že Moskva uznává pouze sankce ze strany RB OSN proti Íránu. Naproti tomu jednostranné sankce ze strany USA na nákup ropy a na finanční transakce s Íránem, nepokládá Rusko pro sebe z právního hlediska za závazné.

Na toto prohlášení Ruska, zareagoval americký ministr financí, Jack Lew, který bez toho aniž by jmenoval právě Moskvu, všem pohrozil, že pokud někdo nebude akceptovat americké embargo proti Íránu, Spojené státy proti takovému státu, či společnosti, uplatní veškerá trestní opatření.

Slova Jacka Lewa si dovolím odcitovat:

Pro přední světové společnosti by bylo velkou chybou přecenit míru íránské otevřenosti pro byznys. Společný akční plán (jde o šestku zprostředkovatelů a Írán) stanoví oslabení zcela určitých omezených sankcí. Celá architektura ropných a finančních sankcí zůstává neměnnou. Každá společnost, která překročí rámec a podnikne akce narušující tyto sankce, se může stát objektem trestních opatření a hodláme pozorně sledovat dodržování vyhlášených sankcí.

Politici v Rusku se ale těchto slov, jež vychází z americké strany, nijak nebojí, neboť vědí, že pokud by Rusko ještě chvíli čekalo na to, až Spojené státy a Evropská unie, zruší sankce, přišli by o veškerý íránský trh. Spojené státy a Evropská unie by si totiž v průběhu rušení sankcí, stihly trh v Íránu rozdělit.

Zdroj: Hlas Ruska

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář