Polská “rekonstrukce” zpravodajství

Polská "rekonstrukce" zpravodajství
Polská “rekonstrukce” zpravodajství
Zdroj: www.euractiv.com

Polský prezident, Andrzej Duda se rozhodl zkvalitnit, nebo lépe řečeno spíše zkulturnit polské zpravodajské zdroje a dnešním dnem podepsal, dle Evropské unie, velice kontroverzní zákon, jenž umožňuje, ultrakonzervativní vládní straně, „Právo a spravedlnost,“ kontrolovat státní sdělovací prostředky. A to i přes značný nesouhlas Evropské unie a odsouzení, nejedné organizace pro demokratická páva.

Podle prezidentovy poradkyně, Malgorzaty Sadurské, chtěl Duda podepsáním tohoto zákona docílit (a teď cituji) „nestrannosti, objektivity a důvěryhodnosti tamější sdělovacích prostředků.“ Sadurská také řekla, že v současné chvíli, aktuální situace kolem polského zpravodajství, nezaručuje jeho objektivitu.

A jak vlastně ono, dle prezidentových slov, zkulturnění polských médií bude vypadat? Pro lidi, kteří se v polském zpravodajství dostali na vysoká místa nebude tento nový zákon vskutku, nijak příjemný, s největší pravděpodobností je totiž čeká výpověď. Tyto výpovědi by měli postihnout vedoucí pracovníky polského veřejného rozhlasu a televize. Naopak zvýšené šanci na vydělání si více peněz se mohou těšit přátelé polského ministra financí, který si bude moci současně s podpisem nového zákona do čela jednotlivých sdělovacích prostředků dosadit svoje lidi. Polská rada pro rozhlasové a televizní vysílání byla totiž této možnosti zbavena.

Cílem aktuálně, vládnoucí polské strany, „Právo a spravedlnost“ je dle jejího tvrzení, proměnit polskou tiskovou kancelář PAP a veřejný rozhlas, včetně televize v národní kulturní instituci. V budoucnu by se prý tyto instituce měli vyrovnat, například polskému národnímu muzeu, či opeře.

Na tyto kroky polské vlády, ale zareagovala Evropská komise, která Polsko upozornila na to, že zasáhne. Aktuální situace je tedy taková, že by se o situaci v polských médiích mělo jednat 13. ledna. V souvislosti se zásahem Evropské komise vůči Polsku nesmíme vyloučit i takové kroky jako je zamítnutí práva Polska o hlasování v Evropské unii o otázkách, které se týkají všech 28 členských zemí. Předseda komise, Jean-Claude Juncker, ale ve čtvrtek uvedl, že takovýto zásah, potažmo odveta proti Polsku je nepravděpodobná.

Zdroj: Britské listy

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář