Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánech

Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánechZdroj: www.fonstola.ru
Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánech
Zdroj: www.fonstola.ru

Od chvíle, kdy byl proti tureckému prezidentovi, Recepu Tayyipu Erdoğanovi spáchán neúspěšný státní převrat, tedy od 15. července, letošního roku se celé Turecko „ponořilo“ do pečlivých čistek ve všech státních, institucích, či lépe řečeno orgánech. Bylo pozatýkáno celkem 35 tisíc lidí a 85 tisíc se jich stalo předmětem vyšetřování. S takovýmito informacemi vychází na světlo světa, některá turecká média, která ve velké většině ve svých článcích odkazují na nynějšího tureckého ministra spravedlnosti, Bekira Bozdaga, který k výše uvedeným číslům ještě dodal, že dalších 26 tisíc lidí bylo podmíněně propuštěno.

Z informací tamějších médií také vyplývá, že turecké úřady se aktuálně a primárně zaměřují, hlavně na stoupence duchovního myslitele, intelektuála a aktivisty, Fethullaha Gülena, který už pěknou dobu (přesněji od konce 90. let minulého století) žije ve Spojených státech. Turecká vláda ho obviňuje konkrétně z toho, že stál za přípravami celého nevydařeného puče, díky němuž zahynulo, více jak 270 lidí a dalších několik tisíc jich bylo zraněno.

Samotný Gülen ale všechna obvinění vznešená proti své osobě popírá a tvrdí, že za pučem stojí samotný turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan. Ten dle slov Gülena, celý puč zorganizoval , aby si díky němu mohl upevnit moc v zemi. Cílem této akce bylo v Turecku zavést autoritářský režim.

K aktuální, velice rozsáhlé turecké čistce, nutno ještě dodat, že tento proces, jenž je západem kritizován, zasáhl skoro všechny státní sektory. A to od sektoru mediálního, přes justiční, policejní a vězeňský až po armádní nebo i školní.

Zdroj: E15

Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánech
Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář