Naše planeta pod palbou sopek – aktuálně jich je aktivních 40

Právě teď naše planeta zažívá 40 sopečných erupci
Naše planeta pod palbou sopek – aktuálně jich je aktivních 40
Zdroj: www.blogs.ft.com

Naše planeta zažívá poslední dobou nestabilní období. Podle Volcano Discovery v tuto chvíli ve světě vybuchuje něco kolem 40 vulkánů, přičemž 6 z nich je součástí Ohnivého kruhu (vulkanicky aktivní oblast na hranici litosférických desek v Pacifiku). Průměrný počet erupcí za rok činí 35. Momentálně jich je ale evidovaných 40, což je opravdu vysoké číslo.

Kromě sopečných erupcí se ale stáváme svědky také většího množství zemětřesení. Za zmínku stojí nedávné zemětřesení v Nepálu, které bylo nejhorším za posledních 80. let. Vědci v této souvislosti tvrdí, že v jeho důsledku klesly Himaláje o neuvěřitelných 1,5 metru. Seismická aktivita je za posledních několik desetiletí opravdu vyšší. Dokazují to čísla z let 1980 až 1989, kdy bylo zaznamenáno v průměru 108,5 zemětřesení ročně. V letech 2000 až 2009 byl tento ale průměr už na 160,9, což je o zhruba 38,9% více.

Neklid se projevuje i u tzv. super-vulkánů. Mezi ně se řadí např. Yellowstone v USA, Santorini v Řecku, Uturuncu v Bolívii, nebo i Island. Všechny tyto super-vulkanické systémy projevují zvýšenou aktivitu. A objevují se i další příznaky – jako je třeba zemětřesení v několika státech USA, nebo zvýšení tlaku ve spících sopkách Arizony a Kalifornie.

Ohnivý kruh
Ohnivý kruh
Zdroj:www.dobajedu.cz

Patrně nejvyšší aktivita momentálně panuje v již výše zmíněném Ohnivém kruhu. Jen pro zajímavost: Přibližně 90%  zemětřesení a 75% sopečných erupcí je v této oblasti. Důkazem zvýšené aktivity je například i nedávné zemětřesení v Japonsku o síle 6,8 Richterovy stupnice.

Další zemětřesení v Ohnivém kruhu pak zasáhlo Papuu-Novou Guineu.

Americký zpravodajský deník, Washington Post k tomu konkrétně napsal, cituji:

Silné zemětřesení rachotí Papuou-Novou Guineí, je to čtvrté silné zemětřesení, které zasáhlo Jižně Pacifický ostrovní národ v tomto týdnu.

Zdroj: Doba jedů

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Matěj Piller

Vážení čtenáři, Milý čtenáři Bloumatele. Je mi 15 let a bydlím v Milovicích, nedaleko Prahy. K webu Bloumatel jsem se na internetu dostal náhodou, ale hned mě zaujal. Je na rozdíl od ostatních médií, která si rozprodaly lidé jako Babiš a různé korporace, úplně jiný. Nejvíc se mi na této stránce líbí svoboda publikování, to že se tento web nesnaží zveřejňovat každou blbost. Jsem velice rád, že vedle Filipa mohu být druhým redaktorem, který píše a přispívá na tento web. :-)

Napsat komentář