Mučení CIA odhaleno

0
42
CIA
Zdroj: www.techloon.com
Print Friendly, PDF & Email
CIAZdroj: www.techloon.com
CIA
Zdroj: www.techloon.com

Brutální mučení vodou (waterboarding), při němž se člověk dostává až na samotnou hranici mezi životem a smrtí, nebo rektální dehydratace a další bolestivé, mučící metody, které nebyly nikdy schváleny. Tak přesně tyto a ještě mnohonásobně horší metody uplatňovala, americká CIA na zadržených osobách, podezřelých z terorismu.

To by mělo ale nyní skončit, americký senát, totiž celý tento vyšetřovací program, kterým se zabývá téměř 5 let a jež byl zaveden po útocích 11. září na světové obchodní centrum, tvrdě odsoudil. Podle analýz, CIA používala velké množství brutality, nečestnosti a svévolného násilí, které šlo vyčíst i ze samotných zaměstnanců CIA, které občas svírala úzkost. Washington Post konkrétně uvádí, že se jednalo hlavně o lékařské pracovníky, kteří se třeba ve věznici v Thajsku v roce 2002, emocionálně zhroutili, při mučení jednoho z členu al Kajdy.

Podle 528 stránkové, senátní zkrácené analýzy, která je „dvojčetem“ studie se 6 000 stránkami, byly dokonce zaznamenány pokusy o naprosté utajení těchto vyšetřovacích praktik. Doslova se uvádí, že někteří zaměstnanci CIA, porušovali příkazy z Bílého domu, či od lidí v kongresu a dokonce podváděli i některé své kolegy. Typickým příkladem jsou instrukce pro CIA z Bílého domu, na jednom memorandu, kde zazněl pokyn, že celý tento program musí zůstat v úplném utajení, neboť pokud by se to dozvěděl, tehdejší ministr zahraničí, Colin Powell, dostal by hysterický záchvat z toho co se děje.

To, že se CIA snažila tuto vyšetřovací praktiku utajit, dokazuje i fakt, že tehdejší šéf CIA, Michael Hayden, ve svém prohlášení uvedl, že žádný ze zaměstnanců, zpravodajské služby, nemá s vyšetřovacími praktikami žádný problém.

Výsledky 528 stránkové, senátní analýzy vyšli najevo teprve nyní a spolu s nimi vyšel i seznam všech 119 zadržovaných vězňů, podezřelých z terorismu, z nichž nejméně 26 bylo uvězněno neprávem, díky špatně určené totožnosti. Dále se v této analýze můžeme dočíst například to, že všechny nejděsivější pasáže, které zaměstnanci CIA sepisovali, byly čerpány přímo z ústředí CIA a také přímo z jejich emailů, kde popisují své hrůzné zážitky.

Závěrem celé senátní analýzy je fakt, že i přes velice bolestivé metody vyslýchání, proti nimž se postavilo mnoho lidí po celém světě, včetně amerického prezidenta, Baracka Obamy, nebyli prakticky k ničemu. Analýza do svých výsledků zahrnuje i výpovědi, mnoha někdejších vojenských generálů na vysokých místech, kteří tyto metody vyslýchání, buď zcela odmítly, nebo je označili za naprosto falešné. Co se týká vyjádření CIA, tak ta celou věc zpochybňuje a musí zveřejnit své vyjádření k celé věci.

I přes tyto vyslýchací metody, proti nimž se valí vlna kritiky a nepochybně to povede i k veřejné debatě o kontroverzním programu CIA a sítě tajných věznic CIA v zahraničí, jež byly vytvořené po 11. Září, se žádné STRUKTURÁLNÍ ZMĚNYCIA dít NEBUDOU.

Zdroj: Britské listy

Mučení CIA odhaleno
Prosím ohodnoťte tento článek

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ