Mohlo by Rusko vojensky zasáhnout v Sýrii?

Mohlo by Rusko vojensky zasáhnout v Sýrii?Zdroj: www.aeroweb.cz
Mohlo by Rusko vojensky zasáhnout v Sýrii?
Zdroj: www.aeroweb.cz

Syrskému prezidentovy, Bašaru Assadovy a jeho vládě, díky tamějším úderům islámského státu, dochází vojáci a dnes v takřka skoro všech mediích vyšla zpráva, že syrský prezident přišel o vůbec poslední ropné pole, které doposud bylo pod kontrolou, Sýrie a nyní ho ovládli lidé z teroristické organizace „Islámský stát“. Podle těchto zpráv, lze soudit, že to ze Sýrií jde opravdu s kopce a pomoc této asijské zemi v boji proti Islámskému státu je více, než nutná. Nesmíme totiž zapomenout na fakt, že nejvíce lidí, potažmo uprchlíků do Evropy, přichází právě ze Sýrie a to díky tamější válce, která Sýrii nyní sužuje. Pokud Evropa, či Spojené státy této asijské zemi, nepomůžou, není pochyb o tom, že Evropu čeká, doslova „smrtící peklo,“ kdy nejenom, že bude ohrožena ekonomickým krachem, ale zároveň bude čelit také neznámým, tropickým nemocím, které se pro mnohé lidi v Evropě mohou stát, těmi posledními. Kdo tedy Sýrii pomůže v boji proti islámskému státu a odvrátí, tak i hrůzný osud Evropy, který na nás čeká těsně po tom, nebo možná i během obsazování Islámského státu nejlidnatějších měst Sýrie? Budou to Spojené státy, nebo Rusko, které se za Evropu a hlavně tedy za lidi v Sýrii postaví?

Odpovědi na tyto dvě otázky, jsou velice jednoduché a dá se říci, že se v nich nelze mílit. Nejprve si musíme uvědomit, kdo má čí podporu, jinak řečeno, komu fandí Spojené státy a koho naopak podporuje Ruská federace. Začneme-li Spojenými státy tak v tomto případě bych se velice rád vrátil o několik dnů, nebo spíše měsíců zpět. Konkrétně do data 6.srpna 2015, kdy byl na Bloumateli publikován článek s názvem „Padne-li syrská vláda, tak Evropa a Blízký východ se změní v peklo“. Právě v tomto článku je totiž zmíněný postoj Spojených států, vůči Sýrii. Pro ty, kteří tento článek nečetli, jen „řeknu“ to, že není vůbec vyloučeno, že USA se svým cílem, dobýt Rusko, půjdou právě přes Sýrii. Lépe a stručněji řečeno, když to Spojeným státům s dobytím Ruska, nevyšlo na Ukrajině, tak si do Ruska otevřou druhé dveře a těmi dveřmi, nebude nikdo jiný než současný IS v Sýrii, jemuž Spojené státy vyjadřují podporu. Pokud ještě vezme v úvahu fakt, že cesta ze Sýrie do Čečenska trvá něco kolem jednoho dne, tak cesta do Ruska, přes Blízký východ je defacto volná. Jde-li tedy o americkou pomoc Sýrii, tak tato možnost je zcela vyloučena. Amerika by nikdy nedala přednost jiným, než svým cílům.

Podstatně odlišný přístup je ale praktikován ze strany Ruské federace. Právě Rusko si totiž velice dobře uvědomuje, jaké důsledky by měl pád Assadovi vlády, pro Evropu. A nemůže být ani tajností, že stejně jako se Rusko zastává syrské vlády dnes, tak se syrské vlády zastávalo i v minulosti. Dokonalým příkladem může být třeba rok 2013, kdy stejně jako dnes Rusko pomáhalo Sýrii v boji proti IS. Poskytovalo zbraně i ekonomickou podporu.

Nyní tedy přichází otázka, která je zmíněna již v nadpisu článku a na níž, tak dlouho čekáme. Je Ruská federace vojensky schopná zasáhnout v Sýrii a pomoct tak syrskému režimu v boji s Islámským státem?

Je třeba si uvědomit jednu věc. Rusko má co velice mnoho vojenských letadel a stíhaček . Čeho má ale zas, zoufalí nedostatek jsou

Admirál kuzněcovZdroj: www.technika.specwar.info
Admirál kuzněcov
Zdroj: www.technika.specwar.info

velice potřebné, letadlové lodě. V současné chvíli má Ruská federace k dispozici pouze jednu jedinou letadlovou loď a to těžký letadlový křižník, Admirál Kuzněcov. Tento letadlový obr, je plně funkční a na jeho palubu se vejde 11 letounů, typu Su-33. I tak, ale je ruská, vojenská schopnost velice slabá. Problém s ruským vojenským úderem v Sýrii, který zde hledáme, není jen v počtech vojenských lodí, ale také v letadlech samotných, které nejsou tak schopné a nenabízí tolik možností, jako jiné ruské stroje. Podle zpráv totiž tyto stroje (Su-33), které jsou k dispozici na ruské letadlové lodi, neprošli takovou vývojovou renesancí jako tomu bylo u jejich „bratříčků,“ kteří nyní létají u ruských, vojenských, vzdušných sil. Z výše uvedeného textu je tak patrné, že co se týká ruského, vojenského námořnictva, tak to je zatím, společně s Su-33, zatím ještě drobátko pozadu.

Nicméně, nesmíme nikdy nic zcela odsoudit. I již mnohokrát zmíněné Su-33 nejsou Ruské federaci úplně k ničemu. Tyto letouny, krom toho, že jsou určeny, speciálně ke stíhání a mohou se jen omezeně nasazovat do boje, proti pozemním cílům, tak mohou posloužit, například také v misi, kam jsou nasazené, naváděné bomby či neřízené rakety. Háček to má ale zas jiný: V oblasti, kde se tyto letouny pohybují, musí být minimální vzdušná obrana protivníka a především eliminována možnost civilních ztrát. Nicméně je třeba podotknou, že tyto letouny se u syrských břehů již nacházeli a to před několika lety, kdy v blízkosti syrských břehů stála, také výše zmíněná, ruská, letadlová loď, která měla demonstrovat podporu Syrské arabské republice.

Sukhoi Su-33Zdroj: www.ausairpower.net
Sukhoi Su-33
Zdroj: www.ausairpower.net

A u letadlové lodi ještě chvilinku zůstaneme. Právě tento prostředek totiž ruské federaci v pomoci pro Sýrii, vykonává tu nejdůležitější práci. Je to totiž jediný způsob, jak může ruská federace dopravit svou vzdušnou techniku až ke břehům Sýrie. Jiný způsob dopravy (letecký způsob) v této oblasti ze strany Ruska, nelze uskutečnit a to jak z politických důvodů, tak v případě Su-33 i z technických důvodů. Pokud by totiž Rusko chtělo letouny (Su-33) k Sýrii vyslat letecky, muselo by se žádat o dohody, jež umožní využít vzdušných prostorů nad třetími zeměmi (Írán, Irák, nebo Gruzie či Turecko, ). A navíc tyto letouny nejsou stavěny na tak dlouhý let.

Pokud by tedy Rusko chtělo letecky podpořit Sýrii v boji proti Islámskému státu, pak by muselo

Tupolev Tu-22M3Zdroj: www.airliners.net
Tupolev Tu-22M3
Zdroj: www.airliners.net

buď přivést Su-33 letadlovou lodí, defakto až k syrským břehům, nebo vytáhnout stroje další. Těmi dalšími stroji je například střední bombardér Tu-22M3, který v případě, že by letěl nad syrské území, tak by z Ruska, musel využít vůbec nejkratší leteckou trasu, která činí něco kolem 2 000 kilometrů. A možnou variantou pro nasazení se jeví taky taktické letouny s možností doplňování paliva za letu jako je: MiG-29SMT, Su-30M2, Su-30SM, Su-35 a především Su-24M/M2 a Su-34, právě tyto dva poslední stroje jsou z řad ruského letectva nejlepší.

MiG - 29SMT
MiG – 29SMT
Zdroj: www.wallpaperup.com
Sukhoi Su-30M2Zdroj: www.airliners.net
Sukhoi Su-30M2
Zdroj: www.airliners.net

Jaký je tedy závěr?

Rusko v tuto chvíli trápí několik věcí: Tou první je samozřejmě nedostatečný počet, letadlových lodí, které by byly schopny převážet vojenské letouny. Druhou věcí, která tíží Ruskou federaci a defakto znemožňuje boj v Sýrii je krátký dolet současných, ruských stíhaček (jsou tak prakticky závislé na letadlové lodi). Jedinou výjimkou jsou snad letouny Su-24M/M2 a Su-34, které ze všech ruských letounu, vychází jako ty nejlepší.

Třetí a poslední věcí, nebo lépe řečeno trnem v patě ruského, vojenského letectva je příliš mnoho typů letounů na malé spektrům úkolů. Lépe řečeno, Rusko má obrovskou škálu stíhaček, ale každá má jen malé množství úkolů, které může plnit.

Na úplný závěr, nutno podotknout, že Rusko se stále zlepšuje, už teď má stíhačky, které jsou plně způsobile a dokáží plnit široké spektrům úkolů. Dokonce, někteří indičtí piloti a odborníci tvrdí, že některé ruské stíhačky jsou lepší než ty Americké. A pokud se týká vojenského námořnictva, tak i tam Rusko nyní velice významně posiluje a není pochyb o tom, že lodě budou stejně dobré, nebo i lepší než ty Americké.

Zdroj: Nová republika

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář