Masivní německé protesty proti Evropské centrální bance

Masivní německé protesty proti  Evropské centrální bance
Masivní německé protesty proti Evropské centrální bance
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Začalo to malou skupinkou lidí, poblíž frankfurtského mrakodrapu ve východní části města a skončilo to rozbitými okny, zraněnými policisty a více jak 350 zatčenými. Taková čísla si vyžádal středeční protest, proti vzniku nového sídla Evropské centrální banky (ECB).

Celá akce, jak už bylo ostatně psáno, vypukla ve středu, kdy se skupina demonstrantů sešla v blízkosti, nového mrakodrapu za zhruba 1,3 miliardy eur ve východní části německého města, Frankfurt. Chvíli byl klid, všechno probíhalo normálně. Samotné rvačky demonstrantů, ale započali až v okolí hlavního štábu a také před koncertním sálem, Alte Oper, kde demonstranti zničili minimálně sedm policejních aut a pomocí kamenů rozbíjeli okna.

Policie na tyto rvačky, obratem zareagovala a do tamních ulic povolala vozidla se slzným plynem a vodními děli, dokonce nasadila i obrněné policejní transportéry za účelem rozehnat dav. Výsledkem těchto protestů byly dva zranění policisté a zhruba 350 lidí bylo převezeno do vězení.

Není tajností, že podobné protesty se ve Frankfurtu, budou konat i v následujících dnech, přičemž podle odhadů se očekává účast až 10 000 lidí, jež by se měli sejít, řádově ve 14 hodin. V 17 hodin se pak celý dav, připojí k protestnímu pochodu městem.

Nebudou to ale jen Němci, kteří budou proti Evropské centrální bance, protestovat. K německým protestům by se dle dostupných informací měli připojit také zástupci řecké strany, Syriza a španělské strany, Podemos.

K protestu se připojila i skupina organizací, která zveřejnila, krátké prohlášení s těmito slovy, cituji:

Vidíme evropský projekt ve smrtelném nebezpečí. Místo nuceného šetření a sociálních škrtů, budeme volat po větší demokracii a spravedlivější rovnováze sil v Evropě, i v rámci ECB.

Důkazem zájmu o tento protest je také množství cizinců, kteří se do Fraknfurtu sjedou. Podle dosavadních informací by do Německa mělo přijet kolem 60 autobusů, jež přivezou obyvatelé z 39 různých evropských měst, krom toho přijede z německého, hlavního města, Berlína také vlak s dalšími osmy stovkami aktivistů.

A proti čemu se vlastně protestuje? Hlavním důvodem je Evropská centrální banka a její dohled nad zadluženými, evropskými státy, jako je třeba Řecko, díky němuž musela Evropa přijmout řadu úsporných opatření. Evropská centrální banka je kritizována i za údajný kapitalismus.

Důvodem sociálních nepokojů v mnoha evropských zemích, jsou tedy, tvrdá úsporná opatření a ještě tvrdší ekonomické reformy, ze strany vlád EU. Vlády EU k takovým to krokům dohnala finanční krize z roku 2008, která „přinesla“ i vzrůstající dluhovou krizi.

Zdroj: Svobodné noviny

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář