Letoun 10 krát rychlejší než zvuk je na světě

Hypersonický letoun
Hypersonický letoun
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Je 9. ledna 2014 a Čína právě testuje svůj nově vyrobený, vojenský, hypersonický letoun s označením Wu-14. Ten podle dosavadních informací dokáže letět až 10 násobnou rychlostí zvuku. 

Analytici v souvislosti s tímto technickým pokrokem ale tvrdí, že samotný pokrok byl neočekávaný a přišel prý příliš brzy.

Velice podobně jako analytici, reagovalo i americké ministerstvo obrany pro které bylo zjištění rovněž nepříjemné a to proto, protože v roce 2010 o hypersonický letoun přišly, přímo při testování. 

V souvislosti s tímto letounem, přesněji řečeno spíše hypersonickým kluzákem, se vyjádřil také zpravodajský list, The Times, podle něhož letoun takového typu, překoná všechny dosavadní ochranné systémy a celosvětově přenastaví sílu jaderných zbraní.

 

Princip fungování tohoto letounu je založen na balistické střele, která již zmíněný hypersonický, vojenský letoun, vynese na sub-orbitální dráhu, tam se kluzák od střeli odpojí a cestou do cíle se pak jeho rychlost zvýší na 10 až 14 tisíc kilometrů za hodinu.

Závěrem nutno uvést, že hypersonický letoun, který jsme si popsaly výše a jež je schopen letět rychlostí, převyšující 10 násobnou rychlost zvuku, není jediným vojenským letounem tohoto typu, který byl v Číně vyvinut.

Čínská republika si krom tohoto letounu vyvinula i další, rovněž nadzvukové letadlo. Tentokrát se ale jedná o letoun pomalejší, jehož rychlost může dosáhnout maximálně pěti až desetinásobku rychlosti zvuku.

Zdroj: Idnes.cz

Letoun 10 krát rychlejší než zvuk je na světě
Počet hlasů: 2
Průměr: 4.5

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář