Krym pod palbou amerického IT embarga

0
44
Print Friendly, PDF & Email
Americké IT embargo
Americké IT embargo
Zdroj: Vlastní

Ruský poloostrov, Krym bude s největší pravděpodobností odpojen od internetových prohlížečů a hrozí také omezení dodávek různých amerických softwaru do počítačů a jiných produktů. Americký prezident, Bararck Obama, totiž musel podepsat nařízení, kde se píše o přerušení internetových služeb, jako je Gmail nebo Skype a omezení dodávání softwaru, jako je třeba Windows.

A nejsou to ani zdaleka všechny služby a produkty, které budou na Krymu omezeny. Krom výše zmíněných internetových služeb, můžeme mezi zakázané zahrnout i třeba Firefox, Google Chrome, nebo Java. Možnost zamezení těchto služeb je reálná, co bude ale podstatně tvrdším oříškem bude technické zbavení obyvatel Krymu služeb jako Skype, Gmail, nebo softwaru Windows.

Celou skutečnost o americkém IT embargu, potvrdil právník washingtonské společnosti, Bryan Cave, Cliff Burms, který se specializuje na kontrolu vývozu a sankce. Cliff Burms také uvedl, že tyto kroky budou učiněny i přes fakt, že všechny zmíněné IT služby (Google chrome, Firefox a Skype), jsou bezplatné.

Co se týká softwarových gigantů jako Windows a Apple, tak obě dvě tyto firmy, značně omezí dovoz svých výrobků na poloostrov Krym. Učiní také značná opatření, proti těm, kteří se budou snažit obejít IT embargo západu. Konkrétně třeba Apple může znemožnit svým uživatelům, aktivaci iPhonu na Krymu. U Windowzů, lze předpokládat, jen omezené množství dodávek tohoto softwaru.

Podobný případ, jako u Applu, chystá ale JAVA která, pokud se budete nacházet na území Krymu, nepůjde aktualizovat. Systém vám tak místo aktualizace, vygeneruje chybu s tímto hlášením, cituji:

Nyní se nacházíte v zemi, na kterou se vztahuje embargo. Instalace Javy není možná.

A nebudou to jen obyvatelé Krymu, kteří přijdou o možnost aktualizaci JAVA, na seznamu zakázaných států se nachází také Kuba, Írán, Severní Korea, Súdán, nebo Sýrie. Zkrátka a dobře všechny tyto státy snad až na Severní Koreu, dobře vychází s Ruskem, proto zde byla zavedena tato opatření v podobě embarga.

Technické problémy, které byly zmíněny již výše se s největší pravděpodobností vyskytnou a to v případě blokací IP adres, kde je zaznamenáno velké množství chyb. S tímto tvrzením vystoupil zakladatel on-line platformy na získání investic Winggrace.com, Daniil Kirikov, který rovněž tvrdí, že společnosti, díky tomuto embargu, mohou mít velké problémy, neboť přijdou o dobrou pověst.

K IT embargu Ameriky vůči ruskému poloostrovu, Krym vyjádřil svůj názor také Generální ředitel společnosti 4talk, Sergej Kravcov, který vysvětlil, že blokace amerických IT služeb a produktu na Krymu, nějak významně, neovlivní americký ani ruský IT-trh. Je totiž nanejvýš pravděpodobné, že Rusové si za internetové služby (Gmail a skype) najdou náhradu a to třeba u svého prohlížeče „Yandex“ nebo emailové pošty Mail.ru. Rovněž tak platí, i prohlížečů (Google chrome, nebo Mozzila Firefox), kde zkušení IT uživatelé snadno obejdou nějaké blokování. Dokonalou příležitost k vyhnutí se těmto blokacím poskytuje, například virtuální privátní síť (VPN). Zkušenější uživatelé, konfiguraci této sítě zvládnou za pár minut a ti slabší si jistě najdou nějakou náhradu.

Zdroj: Nová republika

Krym pod palbou amerického IT embarga
Prosím ohodnoťte tento článek

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ