„Koncentrační tábor Osvětim osvobodili Ukrajinci“, aneb další blábol z úst evropských politiků

Koncentrační tábor OsvětimZdroj: www.zpravy.idnes.cz
Koncentrační tábor Osvětim
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Tak to vypadá, že po ukrajinském premiérovy, Arseniju Jaceňukovi s tvrzením, že “Sovětský svaz napadl Německo”, máme na řadě dalšího politického rusofóba, který krom toho, že je vystudovaným historikem, se  lidem snaží namluvit naprostý blábol a očernit tak Ruskou federaci. V samotném blábolení a lhaní veřejnosti, však zneuctil i svůj stát, nezmíněním se o domácích, padlých vojácích.

Je to polský ministr zahraničí, Grzegorz Schetyna. Podle Schetyna, polský koncentrační tábor, Osvětim neosvobodila Ruská federace, dřívější Sovětský svaz, ale učinila tak Ukrajina. Samotný Schetyn dodává, že důkazy jsou naprosto flagrantní, prý šlo o operaci, kterou prováděla vojska ukrajinské fronty, konkrétně to byla hned první ukrajinská fronta. Toto prohlášení zaznělo v rozhlasovém vysílání a nebylo zdaleka prvním, takto převráceným prohlášením, které jsme mohli z úst evropských politiků slyšet. Jak již bylo výše zmíněno, tak do podobného prohlášení se pustil i sám ukrajinský premiér, Arseniju Jaceňuk, který svůj projev „vyšperkoval“ tvrzením, že Německo se prý stalo obětí Sovětské invaze. Zkrátka v hlavě normálního člověka by toto tvrzení, mělo být považováno za naprostý blábol. No ale to jsme trochu odbočili. Schetynovo prohlášení, samozřejmě a zcela oprávněně vyvolalo v ruských řadách, vlnu kritiky. Hlavním proudem se stal ruský ministr zahraničních věcí, Sergej Lavrov, který okomentoval projev svého polského kolegy, takto, cituji:

Prohlášení polského ministra o tom, že Osvětim osvobozovali Ukrajinci, nemohu ani komentovat. Osvětim osvobozovala Rudá armáda. Byli v ní Rusové, Ukrajinci, Čečenci, Gruzínci a Tataři. A pohrávat si s něčími nacionalistickými city je za této situace naprosté rouhání a cynismus.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí rovněž uvedlo, že příčinou tohoto nanejvýš trapného a cinického projevu, není nezvdělanost polského ministra co by historikem. Chyba se prý nachází někde zcela jinde, ale kořen (osoba) je stejná. Ruské ministerstvo zahraničních věcí, vydalo toto prohlášení, cituji:

Myslíme si, že je na čase přestat se zkreslováním dějin a v protiruské hysterii znevažovat památku těch, kdo nešetřili vlastní životy pro osvobození Evropy.

Dalším hřebíkem do rakve se pro polského ministra zahraničí stala organizace již 70. výročí osvobození koncentračního tábora, Auschwitz, společně s Osvětimí, kdy na tuto akci nebyl pozván ruský prezident Vladimír Putin a namísto něj přijede do Polska ukrajinský prezident, Petro Porošenko. Faktu, že na 70. výročí nejspíše nepřijede ruský prezident, Vladimír Putin se „dotknul“ jeden z moderátoru, který se Schetynem, dělal rozhovor. Polský ministr zahraničí se celou věc snažil zamaskovat, poněkud směšným tvrzením, že údajné pozvánky na tuto vzpomínkovou akci se prý nerozesílali vůbec nikomu. Tato lež ovšem brzy prosákla do masmédií a krom ukrajinského prezidenta, Petra Porošenka, by do Polska mělo zavítat hned několik dalších evropských představitelů. K celému odůvodnění, proč vlastně polský ministr zahraničí, nepozval ruského prezidenta, Vladimíra Putina na tuto akci se vyjádřil i ředitel Evropského centra pro geopolitický rozbor, Mateusz Piskorski, který řekl, že polský ministr zahraničí se snad pokusil nešikovně ospravedlnit všechny tyto neshody a dodal, cituji:

Polský ministr zahraničí, i když je povoláním historik, nemohl snad najít jiné logické vysvětlení toho, co se stalo – odmítnutí oficiálního pozvání Vladimíru Putinovi. Pokusil se najít tomu vysvětlení, a našel si vysvětlení tak absurdní, že vyvolává smích dokonce zde v Polsku. Nelze přece takto manipulovat dějinami.

Politolog také uvedl, že polský ministra zahraničí se úplně zapomněl zmínit o účastí svých vojáků na osvobození Osvětimi. Rusko, bývalý Sovětský svaz, totiž nebyl jediným státem, územím, které osvobozovalo Evropu, případně otevíralo „klece“ koncentračních táborů. Co z toho tedy vyplývá? No krom toho, že si samotný polský ministr napáchal pěknou ostudu, tak ještě k tomu se mu povedlo zneuctít, hned dva státy najednou a to již zmíněné Rusko a samozřejmě, rovněž zmíněné Polsko, kde se zapomněl zmínit, že součástí Ukrajinských front, které mířili do Osvětimi byla také druhá lidová polská armáda, pod velením Karola Swerczewského. V současné době (27. ledna) se na místě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi, bude konat pietní akce. Jen pro připomenutí, koncentrační tábor v Osvětimi je vůbec nejznámějším koncentračním táborem ve skupině koncentračních Auschwitz-Birkenau, doslova se jedná o symbol celého holocaustu. Během činnosti tohoto koncentračního tábora v něm zahynulo zhruba 1,5 milionů lidí. Přítomnost ruského prezidenta, Vladimír Putina na této akci měla být rozhodnutím, kdo ve skutečnosti stál za osvobozením tohoto polského koncentračního tábora. Tato akce s Vladimírem Putinem se však s největší pravděpodobní konat nebude, neboť Polsko Putina moc v lásce nemá.

Zdroj: Hlas Ruska

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář