Je Evropská unie spolek vládních činitelů, nebo korporatních manažerů?

Je Evropská unie spolek vládních činitelů, nebo korporatních manažerů?Zdroj: www.wertyzreport.com
Je Evropská unie spolek vládních činitelů, nebo korporatních manažerů?
Zdroj: www.wertyzreport.com

Podle analytické zprávy, kterou publikovala mezinárodní nezisková, nevládní organizace, Transparency International je počet členů z obou stran (vládních činitelů a korporatních manažerů), jež se účastní lobbistisckých schůzek, skoro vyrovnaný. Konkrétně a lépe řečeno: Skoro každé lobbistické schůzky se účastní i korporatní manažeři. A kolik, že takovýchto lobbistických schůzek bylo?

Číslo je v skutku astronomické, jen od prosince 2014 do letošního června, 2015 proběhlo celkem 4 318 lobbistických schůzek. Těchto schůzek se, krom většiny vládních činitelů, zúčastnili ze 75 % i korporatní lobbisté, jak bylo řečeno výše, manažeři, z 18 % se jednání účastnili nevládní organice a zbylá 2 % patřila místním úřadům.

Mezi vůbec nejaktivnější společnosti, které se účastnili, těchto jednání, patří například Americký Google, General Electric, nebo francouzská firma, Airbus. Všechny tyto společnosti se zúčastnili minimálně 25 schůzek a v Bruselu, kde schůze probíhají, tak patří k těm, co mají jedny z největších lobbistických rozpočtů. Odhaduje se, že celkový lobbistický rozpočet, všech, výše uvedených společností, činí 3,5 milionů eur. Jedná-li se pak o to, kdo má rozpočet a útratu největší, tak do špičky se řadí, třeba Exxon, Shell nebo Microsoft, jejichž rozpočty se pohybují v rozmezí 4,5 až 5 milionů eur.

Pokud přejdeme k zájmům těchto společností, tak samozřejmě, hlavním zájmem je měnit určitá politická rozhodnutí, s tím, že se se svými zájmy, nemusí nikde a nikomu svěřovat. A to i přes fakt, že speciálně pro tento účel byl vytvořen tzv. Transparentní registr v němž je dnes cirka 7 908 organizací z nichž 4 789 chce změnit politická rozhodunutí. A některé firmy s tímto registrem vůbec spolupracovat nechtějí. K tomuto registru se také v posledních dnech vyjádřil i vrchní lobbista v Bruselu, Daniel Guegen, který prohlásil, že celý tento registr je za současných podmínek používaní, zbytečný.

Zdroj: Wertyzreport

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář