Jan Medlen, člověk, který v tehdejším Československu našel ropu

Nález ropy v Československu
Nález ropy v Československu
Zdroj: www.petroleum.cz

Píše se rok 1854 a Evropou se šiří zprávy, že v Haliči (oblast na Ukrajině) byl vyhlouben první ropný vrt. Tyto zprávy zaslechl i Jan Medlen Slovák, který se vracel do Gbel na moravsko-slovenské pomezí. Po rodičích tu zdědil nějaké pozemky, které později prodal a koupil si místo toho bažinaté území dál od vesnice.

Možná si nyní řeknete, že to byl nějaký blázen, který nevěděl co s penězi. Nebyli byste první ani poslední, kteří si toto o Medlenovi mysleli. Řada lidí ho po tomto tahu, opravdu začala považovat za blázna.

Jan Medlen ovšem moc dobře věděl, co vlastně našel. Věděl to, že se pod zemí nachází plyn. A i jeho následující čin, vypovídal o tom, že si svým nálezem je skutečně pevně jist. Tím činem je vybudování plynovodu, který si „odvedl“ až k sobě domu a po dva roky topil jen sním.

Jeho nález plynu a zároveň, tehdy i ropy mu však v roce 1913 překazil plynný výbuch, který na sebe upoutal takovou pozornost, že se na jeho pozemky, dokonce přijela podívat vídeňská komise, která začala následně na jeho pozemku hloubit další vrty. Ty se na nějakou, poměrně dlouho dobu, staly nejproduktivnějšími vrty vůbec. A zájem o tuto surovinu ze zahraničí byl obrovský.

Bohužel ale vše má, jak svůj začátek, tak i konec. Těžba ropy na Medlenových pozemcích, přetrvala až do 70. let minulého století, kdy se bohužel celý těžební proces na pozemcích Medlena zastavil. Co se týká aktuálního stavu, tak i dnes se v oblasti nachází ložiska plynu (např. Dolní Dunajovice nebo Dolních Budějovice), která by v případě nutnosti pokryla spotřebu celé naší republiky zhruba na měsíc a půl.

A jak to nakonec dopadlo s Janem Medlenem? Zemřel v zapomění. Přesně v době, kdy šla ropa nejvíce na dračku a kdy se zároveň, snažil své pozemky získat zpět do svého vlastnictví.

Zdroj: Idnes

Jan Medlen, člověk, který v tehdejším Československu našel ropu
Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář