Jak nás počítače připravují o práci

Jak nás počítače připravují o práci
Jak nás počítače připravují o práci
Zdroj:openclipart.org

Computer, nebo jinak řečeno počítač. Výtvor založený na jedničkách a nulách, který dnes řídí, takřka vše. Od vesmírných sond, přes továrny, nejmodernější lodě, letadla a rakety až po největší světové banky. Zdá se, že pro lidstvo je existence tohoto stroje, stala zcela nepostradatelná. Dokonce by se dalo i říci, že pokud by „dnes“ počítače z nějakého důvodu, přestali fungovat, lidstvo by se vrátilo zpět do doby kamenné. Nyní ale nastává čas si povědět něco o jeho kladech ale také záporech, které bohužel mohou být pro naši civilizaci likvidační.

Začneme kladnými vlastnostmi. Podobně jako je tomu v případě třeba ohně, tak i u počítače by se dalo říci, že je dobrý sluha, ale špatný pán. Zjednodušeně řečeno, počítač vám pomůže spočítat tabulku, najít patřičnou informaci, nebo pomoci napsat nějaký text či vytvořit nějaké logo.

Je naprostou samozřejmostí, že tento stroj, jak už bylo uvedeno výše, tak slouží ještě k mnoha dalším věcem (například řízení letadel, bank apod…). A právě u těchto věcí, nebo lépe řečeno spíše profesí, začínají zápory tohoto, řekl bych významného milníku ve vývoji techniky, který nám (když se to tak vezme), dopomohl až ke hvězdám.

Všimněte si jak počítače pomalu ale jistě vytlačují manuální práci, jak nás postupně v továrnách nahrazují automatické stroje, jež jsou zcela naprogramované. Nevím čím to je, ale trochu mi to připomíná období manufaktur, konkrétně dobu, kdy lidé začali býti nahrazováni, tenkrát ještě parními stroji. Následkem tohoto přelomu, byly pak obrovské škody na strojích. Lidé si totiž moc dobře, uvědomili co pro ně tyto parní stroje s mnohem menšími náklady a větší výkonností, mohou znamenat, a to sice vyhazov. A ta samá budoucnost čeká i na nás, pokud s tím něco nebudeme dělat!

Jen abyste věděli a měli představu: Podle studie, která byla v nedávné době publikována v USA je ve Spojených státech, riziko toho, že lidi v pracovní pozici, vystřídá počítač, zaznamenáno u 702 různých zaměstnání, což činí zhruba 45 % pracovních míst. 45 % pracujících lidí se musí nyní třást aby je v pozici nevystřídal počítač:. A důvod? Samozřejmě, že finanční, konkrétně problém s vyplácením mezd. Lidé jsou prostě na údržbu drazí a navíc toho ani moc nevydrží, proto je musí nahradit výkonnější počítač.

Prakticky jediná pracovní místa, která nejsou jakousi „počítačovou renesancí,“ zas až tolik ohrožena jsou obory s vysokou kreativností, kterých je v USA dle programu NESTA, jen tak mimochodem 21 %.

86 % z těchto vysoce kreativních oborů (tedy 18 %) je pak natolik kreativních, že počítače do těchto oblastí nebudou vůbec zasahovat. V těchto oborech by tak nadále mohli pracovat lidé, jejich platy budou ale velice nízké.

A k situaci ohledně nahrazování lidí, počítačem se vyjádřil i časopis Fortune, který varuje, že už nyní se vyskytují případy, kdy třeba novináře, právníky, nebo dokonce i finanční analytiky, vystřídal na jejich místě počítač. Podle zjištění sdělovacích prostředků jsou dnešní počítače již tak výkonné, že dokáží, například samy psát finanční nebo třeba sportovní zpravodajství. A média tohoto softwaru, využívají hlavně v případě, když mají v důsledku nižšího rozpočtu, finanční problémy, tedy jak už bylo řečeno výše, problémy s vyplácením mezd (výplat).

Co tedy říci závěrem? Pracovní místa by byla, ale museli by se změnit dvě věci. Tou první změnou by byla bezesporu globální ekonomická situace, která některým firmám činí finanční problémy a díky tomu tak raději lidskou práci nahradí tou automatickou.

Druhá změna by se musela týkat internetu. Pokud se rozhlídneme okolo sebe, tak můžeme vidět, že dnes je skoro všechno spravováno přes internet. Můžete si přes internet objednat dovolenou, upravit aktuální částku na účtu, nebo si dokonce objednat i jídlo.

Že nevíte kam tím mířím? Pokud to takto bude pokračovat i nadále, tak nejenom, že lidé budou prostorově velice výrazní a líní, ale také do bankovních poboček, obchodů atd…, kde by se jistě našlo plno pracovních pozic, lidé prostě přestanou chodit. No a tím pádem se tak provoz všech těchto bank a obchodních domů stane zbytečným, když všechno půjde zajistit přes virtuální svět jménem internet.

Jen si představte, kolik lidí by muselo pracovat, kdyby žádné tyto možnosti na internetu neexistovali.

Zdroj: Britské listy

Jak nás počítače připravují o práci
Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář