Islámský stát a zdroj financí

Islámský stát a zdroj financíZdroj: www.cz.sputniknews.com
Islámský stát a zdroj financí
Zdroj: www.cz.sputniknews.com

Islámský stát je coby radikální teroristická organizace, známa již po celém světě. Za tuto „slávu,“ organizace vděčí hlavně díky několika aspektům, přičemž jeden navazuje na druhý. Tím prvním aspektem je bez nějaké pochyby, terorismus v němž Islámský stát v současné době již nemá téměř konkurenci. „Nějaká“ Al-kida, to už je dnes pouze „historie“. S tímto aspektem (terorismem) se samozřejmě pojí další dva charakteristické rysy, této organizace, kterými je právo Šaría a ne nijak malé finance, Islámského státu.

To že jsou lidé Islámského státu, krom terorismu, nemilosrdnými a krutými vyznavači práva Šáría si nemusíme snad ani poznamenávat. Konec konců co také čekat od teroristů, že?

Co už ale stojí za větší pozornost je velký, ne-li přímo obří rozpočet Islámského státu, který jen pro letošní rok, činí 51 miliard korun. Společně s tímto rozpočtem je ale třeba zaměřit pozornost také na výdělek této teroristické organizace, který jak by řekl asi jen málokdo, nepochází pouze a jen z ropného obchodu, díky kterému si IS měsíčně přijde na něco kolem 2 až 3 miliard korun. Zdroje financí pro Islámský stát jsou mnohem rozrostlejší, než by se mohlo zdát. A právě na tyto zdroje, zdroje financí se dnes, v dnešním článku zaměříme.

Jak už bylo výše řečeno, tak rozpočet Islámského státu na letošní rok, činí 51 miliard korun. Když si spočítáme na kolik si IS přijde, těžbou a prodejem ropy a budeme brát hodnotu 2 miliard korun měsíčně, dostaneme se na sumu 24, maximálně 36 miliard korun (při 3 miliardách měsíčně). Jenomže náklady jsou 51 miliard korun. Otázka tedy nyní zní: Kde IS vezme ten zbytek?

Podle některých informací se nabízí hned dvě cesty, odkud peníze na pokrytí takového nákladu, vzít. Jedním je nově otevřená banka v Mosulu s názvem Muslim Financial House, kterou vlastní přímo Islámský stát a daří se jí v této oblasti, potažmo zemi, poskytovat úvěry a přijímat vklady.

A u banky, nebo jak oni říkají u „Muslimského finančního domu,“ ještě chvíli zůstaneme, neboť tento krok Islámskému státu velice výrazně nahrává k učinění ještě jednoho kroku, který by se stal zároveň druhým finančním zdrojem pro IS. Je to založení a řízení vlastní měny – Islámského dináru o kterém sama teroristická organizace koncem roku 2014 prozradila, že se jej chystá zavést. Mince by podle všeho měli být vyrobeny ze zlata, stříbra a mědi a nést označení 1,5 a 10. V červnu 2015 se pak jako důkaz o skutečném zvedení měny na Twitteru objevily první fotografie, které údajné platidlo zobrazují.

Rozhlasová a televizní společnost, BBC k této islámské měně následně uvedla, že se jedná o platidlo založené na měně, užívané v 17. století v Ottomanském chalífátu. Mince je údajně vytvořena z 24karátového zlata a v USA by vynesla asi 139 dolarů.

Závěrem ještě nutno zmínit, že Islámský stát disponuje úřadem, který lze přirovnat k ministerstvu financí. Nazývá se Diwan Bayt al-mal a má na starosti finanční a měnovou politiku IS. Dlouho dobu se o finance Islámskému státu staral Abú Sajjáf, který byl ovšem dle informací amerických představitelů zabit v květnu 2015 během amerického útoku na jeho sídlo v Sýrii. Měl se podílet na vymáhání peněz z únosů a pomáhal také řídit finanční operace a aktivity týkající se ropy a plynu.

Čili finančních zdrojů má IS opravdu dost. Od obchodů s ropou, přes vlastní banku a měnu až po organizaci únosů a případný prodej plynu. A mohli bychom pokračovat.

Zdroj: Nová Republika

Islámský stát a zdroj financí
Počet hlasů: 1
Průměr: 5

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář