Íránská ropa pro Evropu na začátku února zlevní

Íránská ropa pro Evropu na začátku února zlevní
Íránská ropa pro Evropu na začátku února zlevní
Zdroj: www.agenciadenoticias.unal.edu.co

Ropa, kterou těží v Íránu by měla na začátku příštího měsíce (v únoru) pro Evropu, speciálně zlevnit. Informaci o chystané slevě, přinesla londýnská zpravodajská agentura Reuters, která pro bližší informace odkazuje na údaje, zveřejněné íránskou ropnou společností, National Iranian Oil Company.

Výše zmíněná sleva by se dle informací na stránkách íránské ropné společnosti, měla týkat hlavně severozápadních státu Evropy, kam by měla být už brzy dovážena tzv. lehká ropa. Její cena by se podle ceníku, který je rovněž uveřejněn na stránkách ropné společnosti, měla snížit o zhruba 4,85 dolarů za barel. Ve výsledku by pak cena lehké ropy mohla klesnout na velice podobnou hranici, jako se dnes prodává, ropa Brent, která vyjde na zhruba 28 dolarů za barel. U těžké ropy bude sleva, chystaná na únor činit řádově 6,55 dolarů za barel.

Jen pro informaci a vaše srovnání. Írán „ropné slevy“ Evropě, poskytl už tento měsíc, kdy sleva na lehkou ropu činili 4,30 dolarů za barel a u těžké ropy 6 dolarů za barel.

V souvislosti s ropou a jejím zlevňováním pro Evropu se vyjádřil deník, The Wall Street Journal, který ve svém vydání uvádí, že Teherán (hlavní město Íránu) se přijetím rozhodnutí, poskytnout slevy Evropě až po Rijádu, snaží ukázat připravenost konkurovat svému největšímu soupeři na trhu – Saudské Arábii.

A ceny ropy by podle odborníku mohly nadále klesat. Na vině jsou především dlouhodobé sankce vůči Íránu, které státu zakazovaly téměř veškeré obchodování, kvůli tamějšímu (íránskému) jadernému programu. Nyní jsou tyto sankce už minulostí a země může konečně po několika letech, znovu do světa vyvážet ropu. Jak už bylo ale řečeno. Odborníci se tohoto nového (ve skutečnosti již ale starého) vývozce ropy, který není úplně nejmenším, kvůli současným cenám ropy, celkem obávají.

Zdroj: Sputniknews

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář